Utrata włosów

Utrata włosów
Spis treści
  1. Zapobieganie wypadaniu włosów
  2. Przyczyny wypadania włosów
Coraz większy odsetek kobiet i mężczyzn doświadcza znaczącej utraty włosów lub kłopotów pod postacią łamliwości czy ich rozdwajania. Łysienie, zwłaszcza u mężczyzn może być uwarunkowane genetycznie, utrata włosów jest też proporcjonalna do wieku i w tym dwóch przypadkach niewiele można zaradzić. Kłopoty z włosami bardzo często prowokujemy sami traktując delikatną strukturę włosa niszczącymi chemikaliami (silnymi płynami do trwałej ondulacji, częstym farbowaniem, złymi szamponami czy lakierami) lub mechanicznie np. na skutek modelowania elektryczną lokówką.

Wypadanie włosów jest również zjawiskiem normalnym po porodzie czy długotrwałej chorobie. Co kilka lat również włosy ulegają tzw. wymianie, która polega na tym, że nowy włos “rodzący” się w cebulce wypycha stary, a ponieważ podobne zjawisko zachodzi w wielu cebulkach naraz zauważamy je jako wzmożone wypadanie włosów. Tymczasem jest to stan zupełnie normalny i przejściowy. Nie wszystko jednak jest normą. Istnieją stany chorobowe, których jednym z objawów jest wypadanie włosów.

Zapobieganie wypadaniu włosów

  • unikaj nadmiernego farbowania, ondulowania i modelowania włosów na
  • gorąco;
  • jeśli łysienie pojawia się w twojej rodzinie już w młodym wieku - przygotuj się na to - ewentualnie przedyskutuj ze swoim lekarzem możliwości interwencji farmakologicznej lub chirurgicznej;
  • jeśli włosy zaczynają wypadać polami zgłoś się natychmiast do lekarza;
  • nie lecz się sam - większość leków obiecujących cudowny odrost włosów, w rzeczywistości nie działa ! Strzeż się obiecujących przeszczepów wykonywanych przez osoby, które nie są lekarzami !

Przyczyny wypadania włosów

    1. Gorączka - Wysoka gorączka i ciężkie infekcje mogą zaburzać cykl wzrostu włosa. Typowym zjawiskiem jest, że osoba, u której wysoka gorączka utrzymywała się dłużej niż jeden dzień będzie doświadczać utraty włosów nawet przez okres do sześciu miesięcy. Do chorób gorączkowych, w których zjawisko to jest najbardziej widoczne należą: ciężkie zakażenia bakteryjne, zapalenie opon mózgowych, malaria czy AIDS. Niektóre typy nowotworów jak np. chłoniaki czy białaczki, które przebiegają z wysoką temperaturą również mogą w konsekwencji doprowadzać do wypadania włosów.
      - co robić ? - w okresie rekonwalescencji dbać o prawidłowy dowóz witamin i białka. Wypadanie włosów po infekcji przebiegającej z gorączką jest sprawą przejściową i powinno z czasem ustąpić.

    2. Zakażenia grzybicze - Mikroskopijne grzyby bardzo często są przyczyną zapalenia skóry głowy. W konsekwencji dochodzi do ograniczonego łysienia zajętych przez grzyba powierzchni skóry.
      - co robić ? - zgłosić się do dermatologa - leczenie polega na stosowaniu miejscowych lub ogólnych środków przeciwgrzybiczych - po wyeliminowaniu grzyba włosy odrastają.

    3. Choroby tarczycy - Niedoczynność tarczycy jest powodem spowolnienia wszystkich reakcji metabolicznych, które zachodzą w organizmie, w tym również cyklu rozwojowego włosa. Utrata włosów z towarzyszącym zatwardzeniem, zmęczeniem, nietolerancją na zimno, zaburzeniami miesiączkowania może sugerować niedomogę tarczycy.
      - co robić ? - zgłosić się do lekarza specjalisty - endokrynologa, który określi stopień niewydolności i zaordynuje odpowiednie leczenie hormonalne.

    4. Łysienie plackowate - U podłoża tego schorzenia leżą prawdopodobnie zaburzenia immunologiczne, które doprowadzają do niszczenia włosów przez własny organizm. Choroba występuje głównie u dzieci i osób młodych. Włosy wypadają polami, które łącząc się doprowadzają niekiedy do kompletnego wyłysienia. Rzadko może dojść do odrastania włosów.
      - co robić ? - zgłosić się do dermatologa - czasami poprawę przynoszą leki usprawniające funkcjonowanie układu odpornościowego. Jeżeli ta metoda zawiedzie jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.

    5. Czynniki dietetyczne - Niedobory witaminowe i czynników odżywczych mogą się manifestować utratą włosów. I tak np. witamina A jest niezbędna do prawidłowego cyklu rozwojowego włosa. Jeśli dostarczana jest do organizmu w niedostatecznej ilości czy to na skutek zbyt małej ilości w pożywieniu czy też na skutek nieprawidłowego wchłaniania z przewodu pokarmowego organizm reaguje na to natychmiast ścieńczeniem i wypadaniem włosa. Drakońskie diety, w tym dieta kompletnie pozbawiona tłuszczu (wit. A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i tylko w tej postaci może być wchłaniana z przewodu pokarmowego) również mogą “zaowocować” utratą włosów.
      - co robić ? - odżywiaj się odpowiednio dbając o dostateczny dowóz witamin.

    6. Przyjmowanie leków - Środki antykoncepcyjne czy chemioterapeutyki stosowanie w leczeniu nowotworów również zaburzają rozwój włosa, a w konsekwencji jego wypadanie. Podobne działanie mają też promienie jonizujące używane w radioterapii.
      - co robić ? - w przypadku środków antykoncepcyjnych zmień metodę antykoncepcji. Radioterapia jest metodą stosowaną w leczeniu nowotworów - terapii nie powinno się przerywać tylko ze względu na wypadanie włosów, zwłaszcza, że utrata włosów jest czasowa.

    7. Łysienie typu męskiego - Jest wypadkową czynników genetycznych, wieku i nienormalnej wrażliwości cebulek włosowych na substancje chemiczne produkowane przez organizm (np. testosteronu). Stanowi ono 95% przypadków łysienia u mężczyzn.
      - co robić ? - pogodzić się z tym faktem - jeżeli jednak brak włosów jest powodem znacznego dyskomfortu można rozważyć przeszczep włosów.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.15
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(15)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty