Udany sen kluczem do zachowania młodości

Udany sen kluczem do zachowania młodości

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przebadali 2226 kobiet w wieku 60 lat lub starszych, pod względem jakości snu, jego czasu, stopnia senności w ciągu dnia, problemów z zasypianiem i częstości korzystania z pomocy środków nasennych. Wyniki badań jednoznacznie potwierdziły, że kobiety, które zapewniały swojemu organizmowi optymalną ilość nieprzerwanego snu (7 - 8 godz.), odczuwały mniej dolegliwości związanych ze starzeniem, czuły się znacznie młodziej i rzadziej zapadały na depresję niż ich rówieśniczki.

Niestety wiele starszych osób śpi zbyt krótko i niejednokrotnie ma problemy z zasypianiem. Wśród osób powyżej 65 roku życia, 13% mężczyzn i aż 36% kobiet deklaruje, że poświęca na zaśnięcie ponad 30 minut. Ponadto, osoby starsze często nie śpią głęboko i budzą się w nocy, co jest powodem senności w ciągu dnia, która może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Brak odpowiedniej jakości snu wiąże się nie tylko ze zmęczeniem, obniżeniem nastroju i problemami z pamięcią, to także jeden z czynników zwiększających ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia. Chociaż z wiekiem zmieniają się wzorce snu, to jego zakłócenia i odczuwanie zmęczenia po przebudzeniu nie są częścią normalnego procesu starzenia. Dlatego problemy ze snem powinny być symptomem skłaniającym do zasięgnięcia porady u specjalisty.

Ocena artykułu

4.63
z 49 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(33)
4
 
(15)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 49 głosów

98%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty