Testy na obecność Helicobacter Pylori

Testy na obecność Helicobacter Pylori
Spis treści
  1. Metody nieinwazyjne badania Helicobacter pylorii
  2. Metody inwazyjne badania zakażenia Helicobacter pylorii
  3. Wskazania do badania w kierunku zakażenia Helicobacter pylorii
  4. Przygotowanie do badnia na obecność zakażenia Helicobacter pyloriied badaniem
  5. Przebieg badania
  6. Postępowanie po badaniu w kierunku Helicobacter pylorii
  7. Możliwe powikłania po badaniu
Test na obecność Helicobacter Pylorii ustala, czy ze stwierdzoną w badaniu patologią współistnieje zakażenie bakterią, bądź czy eradykacja bakterii (dosłownie: wykorzenienie) była skuteczna. Ustalenie tego faktu ma zwykle znaczenie dla dalszego leczenia. Według obecnego stanu wiedzy nie jest zalecane leczenie bakterii u wszystkich nią zakażonych (ponad 60% populacji świata), a jedynie przy obecności chorób, których przyczyną może być właśnie Helicobacter Pylorii lub zakażenie tą bakterią może pogarszać przebieg tychże chorób.

Metody nieinwazyjne badania Helicobacter pylorii

  • Test osoczowy - Jest to test immunologiczny umożliwiający stwierdzenie obecności w osoczu krwi przeciwciała przeciwko Helicobacter pylori, co świadczy o zakażeniu bakteria w ciągu ostatnich nawet 2 lat, gdyż tak długo mogą utrzymywać się przeciwciała po eradykacji zakażenia. Zaletą testu jest jego niska cena, wadą fakt, że poza stwierdzeniem kontaktu z bakterią w przeszłości nie identyfikuje obecnego zakażenia, bowiem wynik testu pozostaje dodatni nawet w dwa lata po likwidacji zakażenia Helicobacter.
  • Test oddechowy - Jest to test polegający na doustnym podaniu mocznika znakowanego izotopem węgla C13, rzadziej C14, który przy obecności w żołądku bakterii jest rozkładany na wodę i dwutlenek węgla, zawierającego izotop. Wydychane przez pacjenta powietrze ulega następnie analizie, na podstawie której określa się obecność bakterii w żołądku. Test ten jest bardzo czuły i znakomicie nadaje się do oceny skuteczności terapii zwykle po eradykacji bakterii w chorobie wrzodowej dwunastnicy.
  • Test PCR - Badanie bardzo czułe, lecz drogie, stosowane obecnie raczej w pracach naukowych niż w szerokiej praktyce.

Metody inwazyjne badania zakażenia Helicobacter pylorii

Badania inwazyjne wykonywane są w przebiegu gastroskopii (zobacz: Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego) i doskonalenadają się do oceny skuteczności terapii przeciwbakteryjnej.

  • Test ureazowy - Badanie polega na pobraniu wycinka z błony śluzowej żołąka i przeniesieniu go na płytkę testową zawierającą mocznik, który jest rozkładany przez bakteryjny enzym - ureazę. Produkty rozpadu mocznika powodują zmianę zabarwienia płytki i świadczą o ewentualnym zakażeniu. Wynik odczytuje się w ciągu kilkunastu minut do 24 godzin w zależności od rodzaju testu.
  • Badanie histopatologiczne - Badanie polega na pobraniu wycinka błony śluzowej, który następnie ulega utrwaleniu, barwieniu i mikroskopowej ocenie histopatologa. Zaletą badania jest możliwość identyfikacji bakterii, oraz ocena stanu błony śluzowej żołądka. Na wynik trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni.
  • Posiew i hodowla bakteryjna - Badanie polega na hodowli bakterii z wycinków na specjalnych pożywkach. Zaletą badania jest możliwość dobrania tzw. celowanej antybiotykoterapii.

Wskazania do badania w kierunku zakażenia Helicobacter pylorii

  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
  • krwawienie, nawrót lub inne powikłanie choroby wrzodowej
  • ocena wyników leczenia

Przygotowanie do badnia na obecność zakażenia Helicobacter pyloriied badaniem

Przygotowanie do badania
Metody nieinwazyjne nie wymagają specjalnego przygotowania. W metodach inwazyjnych przygotowanie jest takie samo jak przed gastroskopią (zobacz: Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego). Pacjent powinien pozostać na czczo przez minimum 6 godzien w przypadku wykonania badań inwazyjnych.

Przebieg badania

Metody nieinwazyjne polegają na pobraniu odpowiednich próbek materiału (wydychanego powietrza, krwi, śliny czy kału). Metody inwazyjne wymagają wykonania Panendoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Postępowanie po badaniu w kierunku Helicobacter pylorii

W przypadku testów nieinwazyjnych po badaniu nie ma specjalnych zaleceń. W przypadku metod inwazyjnych po badaniu przez jedną godzinę nie wolno nic jeść, pić ani palić. Jeżeli stosowane były jakiekolwiek środki uspokajające, w ciągu najbliższych godzin po badaniu przeciwwskazane jest prowadzenie przez pacjenta pojazdów.

Możliwe powikłania po badaniu

Metody nieinwazyjne nie wiążą się z występowaniem powikłań.

Podczas gastroskopii w niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do przebicia przewodu pokarmowego. Rzadko może dojść do zachłystowe zapalenie płuc lub reakcji uczuleniowej na leki użyte do znieczulenia.

Ocena artykułu

4.08
z 60 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(27)
3
 
(9)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 60 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty