Test płodności

Test płodności
Spis treści
  1. Jak wykonać badanie?

Około 10-30% populacji jest dotknięta bezpłodnością, natomiast około 20% par ma trudności z poczęciem dziecka. Problemy pojawiają się u coraz większej liczby par i są one często wynikiem niekorzystnych zmian cywilizacyjnych, nieprawidłowej diety, zmęczenia i stresu czy zanieczyszczonego środowiska, nieodpowiedniej diety, zmęczenia i stresów, które zakłócają płodność i naturalne cykle kobiety. W takich sytuacjach ważne jest określenie czasu maksymalnej płodności czyli owulacji, w którym zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik jest największe.

Ustalenie tej informacji jest możliwe dzięki różnym dostępnym bez recepty testom owulacyjnym, które można wykonać samodzielnie w domu. Umożliwiają one w prosty, nieinwazyjny sposób określenie najlepszego terminu współżycia.

Testy te określają stężenie hormonu luteinizującego LH w moczu kobiety, które w przybliżeniu odpowiada jego stężeniu w surowicy krwi a którego poziom jest najwyższy tuż przed jajeczkowaniem. Stężenie hormonu lutenizującego, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej podlega zmianą w ciągu cyklu. Maksymalny wzrost LH tzw pik LH obserwuje się na 12-24 godziny przed owulacją czyli przed uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego. Zastosowanie testu polega na ustaleniu 2 najbardziej płodnych dni cyklu począwszy od momentu stwierdzenia wzrostu hormonu lutenizującego. Szanse na zapłodnienie są największe jeżeli w ciągu 48 godzin dojdzie do zbliżenia.

Jak wykonać badanie?

Każdy test zazwyczaj przypomina kształtem lub długopis należy podczas badania trzyma się przez kilka około 5 sekund (czas zależy od rodzaju testu) w strumieniu moczu lub zanurza w próbce moczu przez około 20 sekund (czas zależy od rodzaju testu). Wynik testu odczytuje się po kilku minutach (czas zależy od rodzaju testu). Zazwyczaj na zewnętrznej obudowie znajduje się małe okienko, przed którym widnieje biała strzałka. Linia najbliższa strzałki to linia wyniku i oznacza ona zwiększony poziom LH w moczu, natomiast linia położona dalej od strzałki to linia kontrolna z którą porównuje się linię wyniku oraz która świadczy o poprawności wykonania testu. Jeżeli w okienku ukażą się dwie ciemne kreski, oznacza to jeden z płodnych dni, natomiast gdy w okienku pojawi się tylko jedna linia oznacza to, że dzień nie należy do najpłodniejszych.

Jeżeli w okienku pojawią się dwie kreseczki: jedna kontrolna, a druga będąca wynikiem badania, oznacza to jeden z najpłodniejszych dni, czyli wzrost hormonu LH. Wtedy jajeczkowanie powinno nastąpić w ciągu najbliższych 24-36 godzin a szanse na zapłodnienie są największe jeżeli w ciągu 48 godzin dojdzie do zbliżenia.

W zależności od rodzaju testu opisany powyżej sposób jego wykonania może trochę się różnić, dlatego przed badaniem należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą jego wykonania.

Ocena artykułu

4.4
z 82 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(57)
4
 
(12)
3
 
(4)
2
 
(7)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 82 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty