Stulejka

Stulejka
Spis treści
  1. Przyczyny stulejki
  2. Objawy stulejki
  3. Leczenie stulejki
Stulejka (phimosis) jest wadą wrodzoną prącia polegającą na tak znacznym zwężeniu napletka, że szczelnie przykrywa on ujście cewki moczowej uniemożliwiając odprowadzenie go poza żołądź prącia.

Przyczyny stulejki

U chłopców do drugiego roku życia napletek często jest częściowo sklejony z żołędzią członka i nie można go zsunąć z żołędzi. Próby przedwczesnego ściągnięcia napletka "na siłę" mogą doprowadzić do jego popękania, zwężenia przez blizny i powstania stulejki. Do stulejki mogą prowadzić także stany zapalne członka. Prawdziwa wrodzone zwężenie napletka zdarza się rzadko.

Objawy stulejki

Głównym objawem stulejki jest niemożność swobodnego zsunięcia napletka z żołędzi członka co utrudnia dziecku prawidłowe oddawanie moczu dlatego dzieci ze stulejką częściej chorują na zakażenia dróg moczowych. Stulejka utrudnia utrzymanie higieny osobistej gdyż resztki moczu oraz mastki (wydzieliny napletka) gromadzą się pod zwężonym napletkiem, powodując nawracające stany zapalne żołędzi i napletka. Stulejka u osoby dorosłej może utrudniać odbycie stosunku płciowego.

Leczenie stulejki

Nieznaczne zwężenie napletka w pierwszych latach życia dziecka nie stanowi problemu. Odwodząc napletek w czasie kąpieli i obmywając żołądź, z czasem doprowadzimy do stanu prawidłowego. Jeśli jednak tak się nie stanie w ciągu pierwszych dwóch lat, potrzebne jest leczenie operacyjne.

Zwężenie napletka usuwa się operacyjnie, wykonując obrzezanie albo poszerzając ujście napletka. Operację wykonuje się po drugim roku życia dziecka jednak można ją przeprowadzić wcześniej, jeśli stulejka powoduje uporczywe powikłania.

Ocena artykułu

4.11
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(21)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 46 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty