Sposoby na zgagę - leki i dieta

Sposoby na zgagę - leki i dieta
Spis treści
  1. Zgaga - predyspozycje do zachorowania
  2. Typowe objawy zgagi
  3. Przyczyny zgagi
  4. Jak sobie pomóc?
  5. Naturalne sposoby na zgagę
  6. Leki na zgagę

Gdy piecze i pali w przełyku to znak, że mamy zgagę. Każdy dorosły człowiek prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu doświadczył tej przypadłości. Licznie przeprowadzone badania pokazały, że na zgagę cierpi około 30% ludzi. Zgaga to bardzo często spotykana choroba cywilizacyjna, której źródeł należy szukać w niezdrowym stylu życia oraz silnym stresie.

Wiele osób lekceważy zgagę, uważając ją za zwykłą błahostkę, która tak szybko jak się pojawiła, tak i szybko minie. Tymczasem zgaga jest oznaką niezdrowej i niewłaściwej diety, a także problemów z prawidłowym działaniem układu pokarmowego. Nie można jej lekceważyć, a co za tym idzie, należy skutecznie jej przeciwdziałać. O ile zgaga pojawia się od czasu do czasu, wówczas nie ma większych powodów do niepokoju. W takim przypadku zażycie tabletek na zgagę, pomoże pokonać towarzyszący jej dyskomfort. Problem zaczyna się w momencie, kiedy przypadłość pojawia się codziennie, budzi w nocy bólem i odczuciem kwaśnego smaku w ustach, zaczyna negatywnie wpływać zarówno na jakość, jak i komfort życia. Warto wtedy zastanowić się, jakie są przyczyny zgagi, wybrać się do lekarza i zastosować odpowiednie leczenie. Co na zgagę? Jak skutecznie leczyć zgagę oraz jakich produktów unikać? O tym poniżej.

Zgaga - predyspozycje do zachorowania

Zgaga to zazwyczaj choroba ludzi starszych. Jest to związane w dużej mierze z zażywaniem przez nich leków obniżających ciśnienie lub leków nasercowych. To także przypadłość osób otyłych, bowiem pod wpływem nadwagi zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej oraz palaczy, u których nikotyna sprawia, że wiotczeją mięśnie przełyku. Na zgagę narażone są osoby z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, z przepukliną rozworu przełykowego, po resekcji żołądka, chorujące na choroby dróg żółciowych oraz cierpiące na zaburzenia psychonerwicowe. Bardzo często na zgagę uskarżają się kobiety spodziewające się dziecka.

Typowe objawy zgagi

Do najczęściej występujących, jednocześnie najbardziej charakterystycznych objawów zgagi zalicza się uczucie palenia w przełyku lub żołądku, jak również nieprzyjemny posmak w ustach (kwaśny lub gorzki), odbijanie się i piekący ból za mostkiem. Niekiedy może wystąpić ulewanie pokarmu i dokuczliwy ból za mostkiem, czasami promieniujący aż do szyi i gardła.

Przyczyny zgagi

Najczęstszym powodem pojawiania się tej dolegliwości jest niewłaściwy tryb życia, a przede wszystkim nieodpowiednia dieta. Podstawowym błędem, który powoduje nieprzyjemne pieczenie w przełyku, jest jedzenie zbyt dużych, ciężkich i zbyt tłustych posiłków. Na zgagę wpływa także jedzenie w pośpiechu, a co za tym idzie, niedokładne przeżuwanie pokarmu. Prawdopodobnie na pojawienie się zgagi duży wpływ mają ostre przyprawy, czekolada i inne słodycze. Również napoje z kofeiną (kawa, czarna herbata, napoje energetyzujące), alkohol i owoce mogą wpływać na wystąpienie zgagi. Produkty te nie tylko zakwaszają żołądek, ale także stymulują wydzielanie kwasu solnego. Kolejne czynniki sprzyjające tej chorobie to używki, stresujący styl życia, nadwaga oraz otyłość. U niektórych osób zgaga może wystąpić po zjedzeniu produktów słodkich, u innych - kwaśnych. Nie pomaga również jedzenie żywności wysoko przetworzonej i bogatej w rozmaite dodatki, zwłaszcza barwniki i konserwanty. Bezpośrednią przyczyną powstawania zgagi jest także choroba refluksowa, polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.

Jak sobie pomóc?

Wiele osób cierpiących na pieczenie w przełyku lub mostku zadaje sobie jedno, podstawowe pytanie - co na zgagę? Otóż, leczenie zgagi polega głównie na zmianie nawyków żywieniowych oraz rezygnacji z używek, zwłaszcza papierosów i mocnej kawy. Warto też zadbać o swoją codzienną dietę. Zamiast tłustych, słodkich i przetworzonych pokarmów, należy wybierać posiłki lekkostrawne, obfitujące w błonnik, a nie konserwanty. Warto jeść częściej i mniej tak, żeby nie przeciążyć żołądka. Alkohol należy ograniczyć do minimum. To samo tyczy się napojów gazowanych. Ograniczeniu powinny podlegać słodkości, zwłaszcza czekolada, a także ostre przyprawy. Należy przestrzegać również kilku ważnych zasad dotyczących higieny jedzenia. Każdy posiłek należy spożywać powoli, dokładnie przeżuwając kęs za kęsem. Zaraz po posiłku nie należy się kłaść ani przyjmować pozycji powodującej ucisk brzucha. Nie wolno również najadać się przed snem. Ostatni posiłek należy spożyć na dwie godziny przed pójściem spać. Aby pozbyć się zgagi, palacze powinni rzucić palenie, a osoby otyłe, schudnąć. Do usunięcia problemu możemy wykorzystać także środki farmakologiczne, które zobojętniają kwas żołądkowy i zmniejszają ucisk w okolicy brzucha. Większość tabletek na zgagę dostępna jest w aptekach bez recepty.

Naturalne sposoby na zgagę

Wśród naturalnych sposobów na zgagę poleca się wypicie płynu, na przykład mleka. Pomocne jest również siemię lniane oraz migdały, które zawsze warto mieć przy sobie. Ulgę w dyskomforcie przyniesie herbata imbirowa oraz herbatka z kminku. Sprawdzi się też rumianek, który świetnie sobie radzi ze zgagą. Rumianek działa przeciwzapalnie, chroni układ pokarmowy przed podrażnieniami i tym samym łagodzi objawy zgagi. Wielu osobom pomaga sok z aloesu, który można kupić w niemal każdym sklepie ze zdrową żywnością. Innym skutecznym sposobem mogą być preparaty na bazie lukrecji. Nie chodzi tu o czarne cukierki o charakterystycznym smaku, ale o specjalne ziołowe gumy do żucia lub leki zawierając ekstrakt z lukrecji. Tego typu preparatów najlepiej szukać w aptekach i sklepach zielarskich.

Leki na zgagę

Leków na zgagę dostępnych bez recepty nie brakuje. Jednakże najczęściej polecanym lekiem na zgagę jest MANTI (więcej na jego temat tutaj: http://www.manti.pl/). Należy on do grupy leków zobojętniających kwas żołądkowy i posiada szerokie wskazania do leczenia zaburzeń pracy żołądka. Swoje właściwości MANTI zawdzięcza unikalnej kompozycji. W leku na zgagę połączono dwie zasady o różnej sile zobojętniania oraz symetykon, który likwiduje wzdęcia. Działanie lecznicze MANTI występuje szybko, bo po około 10-15 minutach od podania. Dużą zaletą tego leku na zgagę jest fakt, że działa on miejscowo i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a jego działanie utrzymuje się długo. Lek może być stosowany doraźnie przez osoby okresowo cierpiące na zgagę, jak również przez osoby z poważniejszymi, przewlekłymi zaburzeniami żołądkowo-trawiennymi.

Ocena artykułu

4.5
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(1)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.5 z 8 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty