Sportowcy potrzebuja sodu

Sportowcy potrzebuja sodu
Niebezpieczne skutki zdrowotne może spowodować zachwianie równowagi pomiędzy ilością płynów w organizmie a stężeniem sodu we krwi u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, np. biegi długodystansowe. Jak donoszą naukowcy z University of California w San Francisco nadmiar wody w organizmie przyczynia się do powstania obrzęku mózgu a ponadto do przenikania płynów do płuc.

Sportowcy w czasie intensywnej aktywności fizycznej wydalają duże ilości wody oraz sodu w postaci potu. Uzupełnianie rezerw wody w organiźmie nie jest jednoznaczne z przywracaniem optymalnego stężenia sodu.

Organizm aby utrzymać w równowadze stężenie soli i wody pomiędzy krwią a tkankami zaczyna pobierać wodę z krwi, prowadzi to do obrzęku skóry i mózgu a konsekwencją może być śmierć poprzez uduszenie. Ryzyko wystąpienia niedoboru sodu jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn ponieważ istotną rolę odgrywa w tym procesie jeden z żeńskich hormonów płciowych- etrogen.

Aby uniknąć tego zagrożenia lekarze zalecają przyjmowanie tabletek soli przed lub w czasie wysiłku. Równie skuteczne jest picie płynów, które zawierają elektrolity.

Podobne teksty