Postaw Serce Na Nogi

Postaw Serce Na Nogi
Jesteśmy najmniej aktywnym narodem w Europie - taki wniosek wynika z raportu sporządzonego przez Światową Organizację Zdrowia. Ponad 70 procent Polaków nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych, a około 10% jedynie sporadycznie (czyli rzadziej niż jeden raz w tygodniu).

Wbrew powszechnym opiniom, aby poprawić swoją sprawność nie trzeba poddawać się wielogodzinnym, morderczym treningom, a jedynie zwiększyć swoją codzienną aktywność. Warto zrezygnować z windy na rzecz schodów, wysiąść z autobusu przystanek lub dwa wcześniej i ostatni odcinek pokonać pieszo. Spacer lub marszobieg nie wymagają specjalnych umiejętności ani wyposażenia, a uprawiane systematycznie mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zapobiegania chorobom przewlekłym.

W celu promowania prostych metod aktywności fizycznej zorganizowana została Ogólnopolska Kampania Aktywności Fizycznej "Postaw serce na nogi". Jej organizatorzy podkreślają, że aktywny tryb życia może prowadzić każdy, niezależnie od wieku i wcześniejszego doświadczenia w uprawianiu sportów. Jest to tym bardziej ważne, że niedobór ruchu powoduje otyłość i nadwagę oraz sprzyja rozwojowi takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze.

Do udziału w Kampanii zachęcani są przedstawiciele lokalnych społeczności reprezentujący mieszkańców wszystkich miejscowości w kraju. Dzięki ich inicjatywom, imprezy propagujące aktywny i zdrowy tryb życia mogą mieć miejsce w całej Polsce.

Jednym z elementów Kampanii jest konkurs aktywności fizycznej - jego zwycięzca wygra wycieczkę swoich marzeń. W konkursie może uczestniczyć każdy, kto ukończył 14 lat i wypełni kupon konkursowy, w którym umieszczać będzie informacje o wykonywanym wysiłku fizycznym. Kupon konkursowy, jak i informacje o Kampanii można uzyskać na stronach internetowych programu CINDI : www.cindi.org.pl

W ramach drugiej Ogólnopolskiej Kampanii Aktywności Fizycznej "Postaw serce na nogi" odbyły się już plenerowe imprezy sportowo-rekreacyjne w Warszawie, Toruniu, Sopocie, Śremie i Rzeszowie. Do końca września b.r., kiedy zakończy się tegoroczna Kampania, aktywny styl życia promowany będzie jeszcze przy okazji obchodów dni miasta w Turku (wrzesień) i Złotoryi (sierpień), a także m. in. w Legnicy, Chorzowie i Cieszynie. Poza tym w ramach Kampanii odbędą się m.in.: wyjazd na obóz dla dzieci z Łęczycy, na którym poznają one zasady pierwszej pomocy itp. oraz warsztaty ruchowe dla łódzkich pielęgniarek i wiele innych. W Opolu, natomiast 31 sierpnia zostanie zorganizowana akcja zachęcająca mieszkańców do korzystania ze schodów pod hasłem "Postaw nogi na schody".

Wszystkie miasta, które chciałyby włączyć się do Kampanii, zachęcamy do organizowania akcji promujących aktywny tryb życia. Nie muszą to być kosztowne imprezy masowe - liczy się pomysł na "rozruszanie" Polaków. Wszystkie szczegóły jak zorganizować takie akcje znajdą Państwo na stronie internetowej programu CINDI.

Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent RP, swoje poparcie dla idei wyraziło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Komitet Olimpijski, Stowarzyszenie Zdrowych Miast w Polsce oraz następujące organizacje naukowe: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej oraz przedstawiciele prasy - "Nowe Wiadomości Wałbrzyskie".

Koordynatorem programu CINDI w Polsce jest prof. dr hab. med. Wojciech Drygas, kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej AM w Łodzi. Współorganizatorem Kampanii jest Pfizer Foundation, organizacja charytatywna założona przez Pfizer Inc, która po raz pierwszy przyznała środki na program edukacji zdrowotnej w Europie środkowowschodniej.

Patronat medialny nad akcją objęli: Program II TVP, Radio ZET, Super Express i Onet.pl.