Astma chorobą zawodową sportowców?

Astma chorobą zawodową sportowców?
Badania przeprowadzone na reprezentantach różnych dyscyplin sportowych wykazały, że intensywne uprawianie sportu zwiększa częstość chorób układu oddechowego.

Profesor Kai-Hlkon Carlsen z Voksentoppen Children's Asthma and Allergy Center w Oslo przedstawił badanie przeprowadzone na grupie 58 maratończyków z którego okazało się, że 26% z nich miało ze względu na dużą ilość pyłków w powietrzu wiosną objawy skurczu oskrzeli. Badanie to dowiodło, że biegacze długodystansowi trzykrotnie częściej niż przeciętni ludzie chorowali na astmę.

Choroby oskrzeli częściej wystęupua u narciarzy, u których zimowy trening na zimnym, suchym powietrzu zwiększa ryzyko rozwoju astmy. Natomiast z powodu chlorowanej wody w basenach na astmę zapadali również pływacy.

Profesor Kai-Hlkon Carlsen uważa, że częstość zachorowań wiąże się także z czasem intensywnego uprawiania sportu. Częstość astmy u dwudziestoletnich narciarzy przełajowych wynosi 7%, a u tych po trzydziestce rośnie do 20%.

Przeprowadzone badania wykazały konieczność stosowania profilaktyki. W momencie wykrycia astmy powinny być podjęte szczególne środki, umożliwiające sportowcom bezpieczną kontynuację kariery. Proponuje się stosowanie specjalnych masek przykrywających usta i nos, które umożliwią ogrzanie wdychanego powietrza, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzenia dróg oddechowych. Można również stosować leki, które zapobiegają skurczom oskrzeli. Należy pamiętać o tym aby nie uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych w czasie zakażenia dróg oddechowych.