Budowa ciała wpływa na ryzyko złamań u sportowców

Budowa ciała wpływa na ryzyko złamań u sportowców
Zawodowi biegacze posiadający wysoko wysklepiony podłużny łuk stopy, nierówną długość kończyn lub szpotawość stóp częściej niż inni cierpią z powodu złamań kości kończyn dolnych. Są to zwykle złamania skomplikowane i wieloodłamowe. Podobne cechy budowy zagrażają również innym wyczynowcom.

Są to rezultaty badania przeprowadzonego przez fińskich lekarzy, specjalistów medycyny sportowej i fizjologii sportu. Postanowili oni sprawdzić, czy pewne czynniki biomechaniczne (związane właśnie z różnicami w budowie ciała) mają wpływ na ryzyko złamań. Przebadali 31 zawodowych sportowców, którzy przebyli w swoim życiu przynajmniej 3 złamania i porównali z grupą kontrolną, w której żaden z atletów nie przebył złamania. Sportowców porównywano pod kątem intensywności treningów, gęstości masy kostnej, a w przypadku kobiet - również profilu hormonalnego.

W grupie badanej stwierdzono w sumie 114 złamań. W przypadku mężczyzn 70% złamań dotyczyło kości piszczelowej lub strzałki, u kobiet: 50% miało złamanie w obrębie stawu skokowego. Stwierdzono, że oprócz podanych wyżej czynników zagrażających złamaniami podobnie wpływają zaburzenia hormonalne u kobiet (bardzo częste w przypadku intensywnie trenujących pań). Ponadto, nie bez znaczenia okazał się sposób prowadzenia treningu: im dłuższe dystanse pokonywali biegacze w ciągu tygodnia (średni wynosił 117 km), tym częściej doznawali złamań wysiłkowych.

Badanie to jest jeszcze jednym dowodem na to, jak ważny jest trening pod kierunkiem doświadczonego fachowca. Dla zawodowych sportowców, udział specjalisty medycyny sportowej w treningu jest niezbędny.