Soczewki kontaktowe miękkie i twarde

Soczewki kontaktowe miękkie i twarde
Spis treści
  1. Soczewki kontaktowe miękkie
  2. Soczewki kontaktowe twarde
Soczewki kontaktowe są alternatywną metodą korekcji wad wzroku. Poprawne używanie soczewek kontaktowych może zapewnić większą swobodę niż noszenie okularów. Soczewki kontaktowe muszą być dobrze tolerowane przez oko i noszone swobodnie, dlatego konieczny jest prawidłowy wybór soczewki spośród ich wielu typów. Ze względu na liczne możliwości zastosowania, dostępne są soczewki o różnych właściwościach, konstruowane z różnorodnych materiałów. Soczewki kontaktowe to dyski optyczne zakładane bezpośrednio na rogówkę. Wykonane są z różnych materiałów, ale dwa główne typy obecnie wytwarzanych soczewek kontaktowych to soczewki sztywne i soczewki miękkie

Soczewki kontaktowe miękkie

Soczewki miękkie wykonane są obecnie z tworzywa, nazwanego hydrożelem charakteryzującego się wodochłonnością, giętkością i przepuszczalnością tlenu. W zależności od typu soczewki mogą zawierać od 36% do 70 % wody, mają różną grubość i geometrię. W stanie suchym materiał ten ma własności twardego szkła organicznego, po uwodnieniu natomiast staje się miękki i elastyczny dzięki czemu soczewki te są dobrze tolerowane przez oko i są gazoprzepuszczalne, co jest niezbędne dla utrzymania właściwości i prawidłowej funkcji rogówki, która aby zachować swą przezroczystość potrzebuje stałego dowozu tlenu z powietrza.

Jednak soczewki miękkie mają również wady. Ze względu na dużą zawartość wody i właściwości polimerów, miękkie soczewki kontaktowe, łatwo ulegają "zabrudzeniu" przez osady pochodzące z filmu łzowego, które mogą zmienić fizyczne i chemiczne właściwości jej powierzchni powodując obniżenie jej gazoprzepuszczalności i doprowadzając tym samym do zmniejszenia tolerancji oka na jej obecność.

Miękkie soczewki kontaktowe delikatnie przylegają do oka. Osoba, która założy soczewkę po raz pierwszy czuje ją na oku jak jakieś ciało obce, jednak uczucie to może utrzymywać się od 30 min. Do kilku dni po czym mija.

Soczewki miękkie lepiej i mocniej przylegają do rogówki niż soczewki twarde dlatego też zalecane są osobom czynnie uprawiającym sporty, także wodne. Ponieważ nie wymagają indywidualnego dopasowania krzywizny, są dużo tańsze niż soczewki twarde. Zdecydowana większość osób noszących miękkie soczewki kontaktowe cieszy się komfortem i wygodą jakie one dają. Przy przestrzeganiu obowiązujących reguł są one łatwe w obsłudze i bezpieczne.

Soczewki kontaktowe twarde

Soczewki twarde nie przeopuszczające tlenu
Na początku rozwoju technologii soczewek dostępne były na rynku twarde soczewki kontaktowe wykonane są z PMMA (polimetakrylan metylu) czyli z tzw. pleksiglasu, materiału nie przeopuszczającego tlenu gdzie dzięki stałej wymianie łez pod soczewką tlen dostarczany był do rogówki. Twarde soczewki kontaktowe są mniej komfortowe niż miękkie soczewki. Soczewki twarde ne przepuszczające tlenu mają mniejszą średnicę niż średnica rogówki a utrzymywane są w centrum rogówki poprzez siły napięcia powierzchniowego lub też przytrzymywane są przez górną powiekę. Ze względu na sztywność tworzywa soczewki te nie przylegają ściśle do powierzchni oka i mogą się łatwiej przesunąć np. pod powiekę górną.

Soczewki twarde gazoprzepuszczalne
W miarę rozwoju technologicznego opracowano soczewki wykonane z polimerów, materiałów przepuszczających tlen, gdyż gaz ten jest potrzebny rogówce do procesów życiowych.W ostatnich latach wynaleziono wiele soczewek sztywnych gazoprzepuszczalnych, które:

  • przepuszczalność dla tlenu jest bardzo wysoka, średnio 2-3 razy większa niż miękkie soczewki kontaktowe
  • mają one bardzo dobre właściwości optyczne korygujące wady sferyczne oraz cylindryczne
  • dzięki specjalnej asferycznej tylnej powierzchni, która jest odwzorowaniem rogówki ludzkiej, soczewki te po okresie adaptacji zapewniają duży komfort noszenia
  • możliwa jest szybka produkcja różnych parametrów, zapewniając idealne dopasowanie dla każdego typu oka
  • brak skłonności do wiązania osadów białkowych z łez sprawia, że pielęgnacja soczewek jest bardzo prosta a podrażnienia oka zdarzają się bardzo rzadko
  • duża trwałość oraz niebieskawe podbarwienie pozwalają na łatwą i pewną manimulację

Soczewki sztywne gazoprzepuszczalne posiadają cechy zarówno twardych jak i miękkich soczewek kontaktowych, a dzięki większej elastyczności i zdolności do przepuszczania tlenu, mogą mieć większą średnicę niż twarde soczewki kontaktowe.

Stosowane soczewek twardych
Soczewki sztywne zarówno nie przepuszczalne jak i przepuszczalne wymagają na ogół dłuższego czasu adaptacji niż soczewki miękkie, ale za to odznaczają się większą trwałością. Oko do soczewek twardych potrafi przyzwyczajać się nawet kilka dni, dlatego też oko należy przyzwyczajać stopniowo, poczynając od 30 min. noszenia, a potem ten czas wydłużać. Po okresie adaptacji maksymalny czas noszenia soczewek twardych nie może przekroczyć kilkunastu godzin. Soczewki te mają zawsze mniejszą średnicę niż rogówka oka. Ze względu na mniejszą powierzchnię przylegania do rogówki, gdyż soczewki te mają mniejszą średnicę niż rogówka oka, soczewkę twardą można łatwiej zgubić niż soczewkę miękką, dlatego osoby uprawiające sport powinny używać soczewek miękkich.

Soczewki twarde stosuje się:

  • w ciężkich schorzeniach okulistycznych
  • w astygmatyzmie
  • w stożku rogówki
  • przy dużych wadach wzroku
  • u osób, które cierpią na zespół suchego oka i z tego powodu nie mogą używać miękkich soczewek kontaktowych

Oczywiście jest jeden minus soczewek twardych, mianowicie ich bardzo wysoka cena, gdyż soczewki twarde wykonane są na indywidualne zamówienie pacjenta.

Ocena artykułu

4.42
z 91 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(63)
4
 
(14)
3
 
(5)
2
 
(7)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.42 z 91 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty