Wiek chorego a komplikacje związane z operacją

Wiek chorego a komplikacje związane z operacją
Wraz ze starzeniem zwiększa się częstość występowania większości chorób. Dlatego uważa się, że wykonanie zabiegu operacyjnego u chorego w wieku podeszłym jest związane z większym ryzykiem niż u osoby młodej. Często występujące wśród tych pacjentów niewydolność krążenia, choroby płuc czy nerek utrudniają pracę anestezjologom i zwiększają częstość powikłań okołooperacyjnych.

Zespół lekarzy z Harvard Medical School w Bostonie oraz University of California w San Francisco przeprowadził badanie, którego celem było określenie, czy wiek chorego wpływa na częstość powikłań związanych z operacją. Badaniem objęto ponad 4 tys. chorych po 50. roku życia, którzy byli operowani z powodu różnych chorób. Wyniki badania opublikowano na łamach Annals of Internal Medicine.

Zaobserwowano, że poważne powikłania wystąpiły u 4% chorych przed 60. rokiem życia, prawie 6% operowanych w wieku 60-69 lat, niemal 10% pacjentów w wieku 70-79 lat i 12,5% chorych po 80. roku życia. Śmiertelność szpitalna wśród najstarszych pacjentów była prawie 4-krotnie większa niż wśród osób przed 80. rokiem życia. Chorzy z tej grupy dłużej przebywali w szpitalu, co spowodowane było dłuższym czasem trwania rekonwalescencji i częstszym występowaniem powikłań po zabiegu.

Wyniki badania wykazały, że ryzyko zabiegu operacyjnego wzrasta wraz z wiekiem chorego. Autorzy pracy dowiedli, że na wystąpienie powikłań szczególnie narażeni są pacjenci po 80. roku życia.

Ocena artykułu

4.63
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(29)
4
 
(13)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 43 głosów

98%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty