Sekretyna nie jest skuteczna w leczeniu autyzmu

Sekretyna nie jest skuteczna w leczeniu autyzmu
Trwają poszukiwania metod terapeutycznych i leków, które mogłyby pomóc w walce z autyzmem. Naukowcy z The Marcus Institute at Emory University i innych ośrodków z Atlanty badali, czy podanie sekretyny powoduje poprawę zdolności komunikowania się i wykształcania więzi społecznych z otoczeniem. Wyniki opublikowano na łamach majowego wydania czasopisma Journal of Pediatrics.

Autyzm polega na upośledzeniu zdolności tworzenia więzi międzyludzkich i umiejętności komunikowania się z otoczeniem. Choroba pojawia się przed 30. miesiącem życia. Uważa się, że jest powodowana przez dotychczas niepoznane uszkodzenie mózgu. Jak dotąd, nie odkryto skutecznego leczenia farmakologicznego.

W badaniu uczestniczyły dzieci z autyzmem losowo przydzielane do grupy otrzymującej placebo, czyli substancję nieczynną farmakologicznie lub sekretynę podawaną w dawce dożylnej. Przed podaniem leku oraz 3 i 6 tygodni po jego zastosowaniu wykonywano badania oceniające zmiany w rozwoju, zachowaniu, umiejętnościach językowych.

Analiza zebranych danych pokazała, że jednokrotne podawanie sekretyny nie wpływa na postęp w rozwoju dziecka (w opinii rodziców) ani na poprawę komunikacji słownej. Wydaje się, że jedynie przejściowa, niewielka poprawa może pojawić się jeśli chodzi o zachowania autystyczne u niektórych dzieci.

Ocena artykułu

4.03
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(13)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.03 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty