Rzucenie palenia a przewleke schorzenia jelit

Rzucenie palenia a przewleke schorzenia jelit
Najnowsze wyniki badań opublikowane w kwietniowym numerze Gastroenterology dowodzą, że zaprzestanie palenia papierosów znacznie łagodzi objawy choroby Leśniowskiego-Crohna oraz poprawia komfort życia pacjentów.

Badania, w których wzięło udział 474 palaczy, pokazały, że częstość występowania objawów choroby u osób, które co najmniej rok wcześniej rzuciły palenie, jest zbliżona do częstości wśród osób niepalących w ogóle. Dolegliwości związane z chorobą występowały w obydwu tych grupach znacznie rzadziej i w mniejszym nasileniu niż u chorych nierezygnujących z palenia.

Chorzy, którzy rzucili palenie oraz ci, którzy nigdy nie palili, znacznie rzadziej wymagali również podawania sterydów lub terapii immunosupresyjnej. Jednak, jak zauważyli francuscy naukowcy prowadzący badania, ryzyko podjęcia zabiegu chirurgicznego było podobne we wszystkich trzech grupach.

Lekarze na podstawie przeprowadzonych badań wysnuli wniosek, że zaprzestanie palenia papierosów powinno stać się pierwszym krokiem skutecznej terapii tej choroby.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną jelit, której przyczyny nie udało się do dziś do końca wyjaśnić. Palenie tytoniu jest uznawane za jeden z czynników ryzyka jej rozwoju, a najczęstsze objawy to m.in. bóle i kurcze brzucha, biegunka, krwawienia oraz utrata wagi.

Ocena artykułu

4.22
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(18)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.22 z 46 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty