Rumianek pospolity

Rumianek pospolity
Synonimy: Flos Chamomillae, Rumianek

Roślina: Chamomilla recutita (Matricaria chamomilla) - Rumianek pospolity

Rodzina: Compositae / Asteraceae

Opis surowca: Surowcem są koszyczki rumianku pospolitego zebrane w początkowym okresie kwitnienia i zawierające nie mniej niż 0,3% olejku.

Związki czynne: Głównym składnikiem jest olejek, który zawiera: związki seskwiterpenowe [bisabolol, chamazulen (po destylacji)] i związki poliacetylenowe (spiroeter). Oprócz tego zawiera : flawonoidy ( glukozydy: apigeniny, kwercetyny), kumaryny (herniaryna) i śluzy (5- 17%).

Działanie: Antiphlogisticum, spasmolyticum, carminativum. Wyciągi z surowca po podaniu doustnym działają przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądka. Mają także działanie spazmolityczne, głównie na mięśnie jelit - przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne. Działanie przeciwbakteryjne jest nieznaczne. Związki czynne są wydalane z moczem dzięki temu wywierają słabe działanie przeciwzapalne na kłębuszki nerkowe, moczowody i pęcherz. Niektórym składnikom olejku przypisuje się działanie przeciwalergiczne polegające na stymulacji uwalniania ACTH i kortyzonu, a w skutek tego hamowaniu reakcji alergicznej.

Wskazania: Surowiec i wyciągi z niego są najczęściej stosowane w chorobach przewodu pokarmowego np. w nieżycie żołądka i jelit. Rzadziej jest stosowany pomocniczo w stanach zapalnych w obrębie układu moczowego. Wyciągi z surowca mogą być stosowane zewnętrznie we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych np.: gardła i spojówek.

Uwagi: Nie stwierdzono niepożądanych działań ubocznych, nawet u niemowląt. Przed zastosowaniem preparatów zawierających wyciągi z rumianku należy się jednak upewnić, czy pacjent nie jest uczulony na ten surowiec.

Stanowiska: Roślina występuje w całej Europie, Ameryce Północnej i Australii. W Polsce pospolita w stanie dzikim, surowiec pochodzi jednak z hodowli.

Ocena artykułu

4.17
z 29 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(11)
4
 
(13)
3
 
(4)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 29 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty