Rodzaje grypy

Rodzaje grypy
Spis treści
  1. Odmiany grypy
  2. Podział ze względu na zasięg rozpowszechnienia

Grypa – któż jej nie zna? Jest to choroba niezwykle powszechna, zwłaszcza w szerokości geograficznej Polski i w innych krajach klimatu umiarkowanego. Niektórzy nawet, kiedy nadchodzi okres jesienno-zimowy, już praktycznie szykują się na to, że będą na nią chorzy. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że grypa grypie nierówna, gdyż wyróżnić można różne rodzaje tej choroby, a niektóre z nich są szczególnie groźne.

Odmiany grypy

Chorobę tę dzieli się na trzy odmiany: A, B i C, przy czym typ C ma zdecydowanie najłagodniejszy przebieg (powoduje tylko lekkie infekcje) i nie jest tak groźna dla ludzi jak pierwsze dwa typy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie rozprzestrzenia się tak szybko i mocno, nie należy więc obawiać się epidemii czy pandemii tego rodzaju grypy. Można zaś uznać, że najgroźniejszy jest typ A, ponieważ choroba ta występuje nie tylko u ludzi, ale też u zwierząt, a więc uchronienie się przed nią i jej występowaniem na masową skalę jest jeszcze trudniejsze. Zakażenia wśród zwierząt mogą przenosić się jeszcze szybciej i być wielkim zagrożeniem dla ludzi. Odmiana B występuje natomiast tylko u osobników ludzkich.

Poza tym podziałem jednak, który jest dość prosty, występuje tez bardzo dużo podtypów wirusów grypy, które dzielą się między innymi ze względu na ich budowę genetyczną. Trzeba wiedzieć, że wirus grypy bardzo szybko mutuje, dlatego też choroba ta jest tak groźna. Najskuteczniejszym sposobem na uchronienie się przed nią są szczepienia, ale tylko jeśli powtarza się je co roku, gdyż praktycznie co rok pojawia się nowy lub znacznie zmieniony wirus grypy.

 

Podział ze względu na zasięg rozpowszechnienia

Grypa, jako choroba wirusowa, pojawia się zwykle w okresie jesieni i zimy, kiedy to choruje na nią znacznie więcej osób niż na przykład w okresie letnim. Wynika to z faktu, iż osłabiony porą roku organizm, narażony na wychłodzenia czy przegrzanie, jest mniej odporny na działanie wirusów. Łatwiej też o zakażenia, kiedy wokół wielu jest chorych. Taka grypa, którą dostrzec można co roku w Polsce, określana jest jako grypa sezonowa. Pewnie zjawisko to miałoby o wiele mniejszą skalę gdyby w Polsce popularniejsze były szczepienia ochronne, co ma miejsce w innych krajach, na razie niestety jednak wiele osób podchodzi do tej kwestii nieufnie.

 

Znacznie groźniejszą, ale też dużo rzadziej spotykaną odmianą jest grypa pandemiczna. Zagrożenie nią ciągle jest realne, ponieważ, jak było wspominane, wirus grypy bardzo szybko mutuje, a choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie. Ze względu na wysoki rozwój medycyny jednak już nie trzeba obawiać się takich skutków, jakie zna historia, kiedy to grypa zbierała prawdziwe żniwo, zwłaszcza jej nietypowe odmiany, jak słynna grypa hiszpanka. Wciąż jednak bardzo realne pozostaje zagrożenie powikłań pogrypowych i to dotyczyć może zarówno grypy pandemicznej, jak i sezonowej, ważne jest więc, by poważnie podejść do tej choroby. Najlepiej jest wdrożyć działania profilaktyczne, by się przed nią ustrzec, zaś jeśli już dojdzie do zachorowania, właściwie ją leczyć. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie http://febrisan.pl/porady/wiesz-czym-wirus-grypy/

Ocena artykułu

4.1
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 40 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty