Rezonans magnetyczny lepszy od mammografii

Rezonans magnetyczny lepszy od mammografii

Najnowsze badania stwierdzają, że u kobiet ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, z występowaniem choroby u członków rodziny lub czynnikami genetycznymi, jak mutacje genu BRCA, skuteczniejszą niż mammografia metodą diagnostyki może być magnetyczny rezonans jądrowy (MRI).

U kobiet obciążonych dziedzicznie i genetycznie rakiem piersi, choroba rozwija się  wcześniej. Rezultaty badań, które ukazały się w The New England Journal of Medicine wskazują, że rezonans magnetyczny jest skuteczniejszy w wykrywaniu guzów we wczesnym stadium rozwoju, a gęstość tkanki nie wpływa znacząco na wykrywalność nieprawidłowości, jak to było w przypadku mammografii.

Badania objęły 1.900 kobiet o podwyższonym ryzyku raka piersi, ze względów dziedzicznych i genetycznych. W trakcie wykrywania nowotworów inwazyjnych najskuteczniejszą metodą okazał się rezonans magnetyczny z czułością 80%, w porównaniu z 33% czułością mammografii i 18% czułością badania piersi wykonanego przez lekarza. Dzięki MRI wykryto 20 guzów, których nie odnaleziono innymi metodami.

Jednak technika MRI z mniejszą precyzją określa, który guz jest nowotworowy, i wymaga większej ilości dodatkowych biopsji oraz innych badań potwierdzających wyniki. Chociaż obrazowanie rezonansem magnetycznym jest bardzo dokładne, to nie może być stosowane w przypadku szybko rozprzestrzeniającego się raka, ze względu na wysokie koszta, liczne wariacje metody oraz dużą ilość fałszywie- pozytywnych wyników.

Dalsze badania pozwolą określić, które metody diagnostyki raka piersi są właściwe dla kobiet na różnych grupach ryzyka.

Podobne teksty