Regularne badania w okresie menopauzy

Regularne badania w okresie menopauzy
W okresie menopauzy organizm kobiety produkuje coraz mniejsze ilości progesteronu i estrogenów. Poziom tych ostatnich w okresie kolejnych 3 – 4 lat spada o 80 – 90 % w stosunku do stężenia przed menopauzą. Dlatego w tym okresie dobrze jest oznaczyć poziom stężenia hormonów we krwi i odwiedzać ginekologa 2 razy do roku. Raz w roku wykonać badanie EKG i zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi. Regularnie wykonywać badania USG piersi i mammografię. Wskazane jest zbadanie gęstości kości za pomocą tzw. densytometrii raz na 18 miesięcy.

Raz w roku należy rutynowo wykonywać podstawowe badanie ginekologiczne i USG narządu rodnego (przez pochwę). Koniecznym badaniem jest cytologia, która pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych zmian w błonie śluzowej szyjki macicy. To dzięki badaniu cytologicznemu można ocenić stan szyjki macicy oraz wykryć niektóre choroby w początkowej fazie rozwoju.

Ponieważ w okresie menopauzy estrogeny nie chronią już kobiecego serca tak dobrze jak wcześniej, rośnie zagrożenie chorobami układu naczyniowo – krążeniowego. Należy wykonać lipidogram – czyli zestaw badań wskazujący na sposób przemiany tłuszczów w organizmie. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia zmian miażdżycowych i choroby wieńcowej.

Co najmniej raz w roku warto zbadać sobie ciśnienie tętnicze krwi. Zależy ono nie tylko od siły pracy serca, ale także od napięcia tętnic, ich elastyczności i lepkości krwi. Ciśnienie skurczowe (tzw. górne) nie powinno być wyższe niż 145 mmHg, zaś rozkurczowe (tzw. dolne) nie powinno przekraczać 90 mm Hg. Wysiłkowe EKG pozwala określić zaawansowanie choroby wieńcowej i wydolność serca, poza tym umożliwia też wczesne wykrycie zaburzeń rytmu serca.

Ocena artykułu

3.62
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(19)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.62 z 37 głosów

68%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty