Wsparcie i pomoc dla osób chorych psychicznie

Wsparcie i pomoc dla osób chorych psychicznie

W związku z obchodami Światowego Dnia Solidarności z Chorymi na Schizofrenię, 10 września 2006 r. w Warszawie będzie otwarte „Centrum Pomocy”, zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii – „Odnaleźć siebie”.

Wsparcie i pomoc dla osób chorych psychicznie jest bardzo istotnym aspektem ich terapii, dlatego nawiązując do obchodów Światowego Dnia Solidarności z Chorymi na Schizofrenię w najbliższą niedzielę 10 września w Warszawie zostanie otwarte dodatkowe „Centrum Pomocy”, w którym można będzie skorzystać z bezpłatnych porad lekarza psychiatry lub psychologa.

„Centrum Pomocy” w Warszawie będzie działało w godzinach od 12:00 do 16:00 w niedzielę 10 września 2006 r. na terenie Multikina na Ursynowie, Al. KEN 60 w oznaczonym miejscu. „Centrum Pomocy” zostanie otwarte w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii – Odnaleźć Siebie i jest przeznaczone przede wszystkim dla osób, które z powodu problemów ze swoim samopoczuciem psychicznym znajdują się „na rozdrożu” i mają wątpliwości dotyczące celowości leczenia. W „Centrum Pomocy” porady specjalistów – lekarzy psychiatrów i psychologów – dostępne są dla każdego. Wizyta w „Centrum Pomocy” polega na rozmowie, jest anonimowa i zachowana w tajemnicy. Nie ma recept i kart pacjentów. Wszystkie porady są bezpłatne i nieograniczone czasowo. W wypadku celowości leczenia psychiatrycznego uzyskuje się informację o możliwości takiego leczenia. Każdy odwiedzający otrzymuje poradnik edukacyjny pt.: „Rozmowa, która nie boli”, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania z dziedziny psychiatrii. Można go także bezpłatnie zamówić poprzez stronę internetową www.odnalezcsiebie.pl

„Środowisko lekarzy psychiatrów zainicjowało ideę „Centrum Pomocy” mając na celu przekonanie wszystkich zainteresowanych, że wizyta  u lekarza nie ma nic wspólnego z negatywnymi stereotypami na ten temat, a w wielu przypadkach jest w stanie zapobiec rodzinnej tragedii. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP na temat leczenia psychiatrycznego wykazały, że blisko 70% Polaków wstydzi się i boi korzystać z porad lekarza psychiatry” – mówi doc. dr hab. Joanna Meder, koordynator programu „Odnaleźć Siebie” z ramienia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pierwsze „Centra Pomocy” zostały otwarte we wrześniu 2004 roku w Warszawie. Inne miasta, w których funkcjonują „Centra Pomocy” to: Kraków, Poznań, Łódź, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk i od 12 września Wrocław. Do tej pory odwiedziło je ponad 4500 osób.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” ma charakter edukacyjny. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program maza zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę chorym na wyleczenie i aktywne życie w społeczeństwie. Celem akcji jest także zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych.

Patronat merytoryczny nad Programem „Odnaleźć siebie” objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Honorowy patronat nad Programem objął Minister Zdrowia oraz Oficer Łącznikowy WHO w Polsce. Ogólnopolskim Koordynatorem Programu „Odnaleźć siebie” z ramienia Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest doc. dr hab. med. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.


Źródło: On Board Public Relations

Ocena artykułu

3.71
z 41 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(21)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.71 z 41 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty