Dzieci i uzależnienia

Dzieci i uzależnienia

Wiele dzieci próbuje swojego pierwszego drinka lub narkotyków w bardzo młodym wieku. Chociaż często rodzice za niewiarygodny uznają fakt, że ich dzieci uczęszczające jeszcze do szkoły mogą próbować alkoholu lub narkotyków, to jest to prawda! Jak to się może wydarzyć? Nie jest niespodzianką, że to, co dzieci słyszą lub widzą wywiera na nie wpływ. Są one otoczone przez liczne obrazy alkoholu i narkotyków- w filmach, programach telewizyjnych i magazynach, na bilbordach, w tekstach piosenek i na produktach promocyjnych, jak t-shirty, czapki i plecaki. Reklamy starają się zachęcić do kupna tego typu produktów stwarzając wrażenie, że ludzie, którzy je stosują są popularni, piękni i bogaci.

Co w takiej sytuacji może uczynić rodzic? Możesz pomóc swojemu dziecku poznać prawdę o działaniu alkoholu i wpływie narkotyków. Najlepszy efekt osiągniesz, gdy zaczniesz rozmowy na ten temat już z 5-o, 8-o letnim dzieckiem.

Dzieci chodzące do przedszkola (5 do 7 lat) już zaczynają interesować się otaczającym je światem, tym poza domem i rodziną. W tym okresie powinieneś porozmawiać z dzieckiem na temat:

  • Czym są alkohol, tytoń i narkotyki?
  • O tym, że niektórzy ludzie piją alkohol, palą tytoń i biorą narkotyki, chociaż są one szkodliwe.
  • Wszystko co zostaje wchłonięte przez organizm, poza jedzeniem, może być wyjątkowo szkodliwe.
  • Jak narkotyki wpływają na funkcjonowanie naszego ciała, że mogą wywołać poważną chorobę a nawet spowodować śmierć?
  • Stosowanie narkotyków może doprowadzić człowieka do uzależnienia, które bardzo ciężko skończyć.
  • Pamiętaj chwalić swoje dziecko za dbanie o swoje ciało i unikanie rzeczy, które mogłyby mu zaszkodzić.

Do czasu skończenia przedszkola twoje dziecko powinno już rozumieć:

  • Czym różnią się pokarmy, trucizny, leki i narkotyki.
  • O tym, że leki przepisane przez lekarza pomagają w chorobie, ale stosowane przez niewłaściwą osobę lub w nieprawidłowy sposób mogą wyrządzić krzywdę. Dzieci nigdy nie powinny same dotykać leków, tylko, gdy poda im je odpowiedzialna, dorosła osoba.
  • Dorośli mogą pić alkohol, ale dzieci nie, nawet w małych ilościach, ponieważ przeszkadza to w rozwoju mózgu i ciała.

Dzieci w wieku szkolnym (9 do 11 lat) mogą otrzymać więcej informacji i odbyć poważniejszą rozmowę. Dzieci w tym wieku uwielbiają uczyć się nowych faktów i poznawać działanie rożnych mechanizmów. Powinieneś omówić z dzieckiem:

  • Jak narkotyki mogą spowodować tragedie w ludzkim życiu, jak wypadek samochodowy czy rozwód?
  • Jak narkotyki wpływają na mózg i organizm człowieka?
  • Jak niebezpieczne mogą być skutki przedawkowania czegokolwiek, nawet leku przeciwkaszlowego czy paracetamolu?

W trakcie następnych lat nauki coraz ważniejsi stają się szkolni koledzy, czasem mogą wydawać się ważniejsi niż rodzina. Odkąd dziecko stara się przystosować do swoich przyjaciół ( być zaakceptowane), presja rówieśników może skłonić je do ryzykownych zachowań, których samo by się nie podjęło, jak palenie papierosów, picie alkoholu i branie narkotyków. Kiedy twoje dziecko zacznie chodzić do liceum/ technikum będzie wystawione na wpływ większych grup dzieci, w tym znacznie starszych, które próbowały już alkoholu, papierosów czy narkotyków. Aby anty-narkotykowe nastawienie twojego dziecka wytrzymało tą presję, bardzo istotne jest, żeby kończąc gimnazjum twoje dziecko rozumiało następujące zagadnienia:

  • Natychmiastowe efekty spożycia alkoholu, palenia tytoniu i stosowania narkotyków na różne części ciała, włączając ryzyko śpiączki i śmierci.
  • Długotrwałe konsekwencje- jak i dlaczego narkotyki mogą powodować uzależnienie i spowodować brak kontroli nad własnym życiem.
  • Przyczyny, z których narkotyki są szczególnie szkodliwe dla rozwijającego się organizmu.
  • Problemy jakie powodują alkohol i narkotyki, nie tylko w odniesieniu do osoby nadużywającej, ale także rodziny i całego otoczenia.

Możesz odegrać ze swoim dzieckiem scenkę, w której będziesz kolegą/ koleżanką zachęcającym do spróbowania alkoholu lub narkotyków, aby w przyszłości potrafiło sobie poradzić z presją ze strony rówieśników. Pozwól dziecku na stosowanie takich wymówek, jak „Moja mama/ tata mnie zabije, jak wypiję piwo!”. Nastolatki wymieniają „sprawienie przykrości rodzicom” jako główną wymówkę przed spróbowaniem marihuany.

To bardzo ważne, abyś już dziś porozmawiał ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwie ze stosowania alkoholu i narkotyków! Skorzystaj z każdej możliwej sytuacji, aby to uczynić. W wywiadach młodzi często mówią, jak żałują, że rodzice nie rozmawiali z nimi wcześniej o narkotykach. Nie bój się, że tym sposobem możesz skłonić go do spróbowania alkoholu lub narkotyków. Jeżeli nie będziesz rozmawiać ze swoim dzieckiem, to dowie się z otaczającego je świata a będzie o wiele lepiej, jeśli dowie się tego od Ciebie, swojego ulubionego, zaufanego i najlepszego nauczyciela.

Ocena artykułu

4.14
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(17)
3
 
(6)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 37 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty