Pierwsze tygodnie w przedszkolu. 5 sygnałów u dziecka, które powinny Cię zaniepokoić

Pierwsze tygodnie w przedszkolu. 5 sygnałów u dziecka, które powinny Cię zaniepokoić
Spis treści
  1. Wiele zależy od osobowości dziecka
  2. Jakie sygnały u dziecka powinny szczególnie nas zaniepokoić?

Wiele zależy od osobowości dziecka

Dzieci bardzo różnie reagują na pierwsze dni w przedszkolu. To, jak kilkulatek zniesie rozłąkę z rodzicami i przystosuje się do przedszkolnej rzeczywistości zależy przede wszystkim od jego wieku, temperamentu, stopnia samodzielności i … postawy rodziców, którzy bardzo często mają zdecydowanie większy problem z nowym etapem życia swojego szkraba, niż samo dziecko.

Jeśli podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł http://babyonline.pl/rozstanie-z-dzieckiem-5-zasad-przedszkolnych-rozstan-z-dzieckiem,dziecko-w-przedszkolu-galeria,3242,r3.html

Z reguły po wstępnym okresie aklimatyzacji, trwającym około dwóch miesięcy, nawet nieśmiałe, przywiązane do mamy dzieci zaczynają chętnie uczęszczać do przedszkola. To wszystko za sprawą nowych koleżanek i kolegów, ciekawych sposobów spędzania czasu czy nauki nowych umiejętności. Czasem zdarza się jednak, że mimo upływającego czasu dziecko niechętnie chodzi do przedszkola, a poniedziałkowe poranki po weekendzie spędzonym z rodzicami są prawdziwym wyzwaniem.

Jakie sygnały u dziecka powinny szczególnie nas zaniepokoić?

  • Intensywny płacz i ataki histerii przy codziennej, porannej rozłące z rodzicem. Bardzo często może to świadczyć o lękach, z którymi boryka się nasze dziecko. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest zapewnienie mu należytego poczucia bezpieczeństwa, wybudowanie zaufania i zachowanie konsekwencji.
  • Brak apetytu, osowiałość, płaczliwość. Takie symptomy mogą wskazywać na duży stres i napięcie nerwowe, któremu na co dzień poddane jest dziecko. Jeśli zauważysz takie objawy, postaraj się poświęcić dziecku więcej uwagi, porozmawiaj z nim, autentycznie angażując się w jego problemy. Zadbaj o relaks swojego malucha – zabierz córkę na plac zabaw, pójdź z synem do kina – spraw, by dziecko odpoczęło, korzystając z ulubionych aktywności.
  • Opowieści o nielubianych kolegach i koleżankach. Pamiętając o tym, że dziecku w wieku kilku lat lubi fantazjować, bądźmy uważni na opowieści, które mogą wskazywać na brak akceptacji w grupie rówieśniczej. Dla małego człowieka brak sympatii i aprobaty ze strony rówieśników jest prawdziwym ciosem. Porozmawiaj z dzieckiem o jego obawach. Jeśli uznasz, że Twój niepokój nie jest bezpodstawny, zwróć się o pomoc do przedszkolanki, czy przedszkolnego psychologa.
  • Agresja w stosunku do innych dzieci. Agresja często staje się dla dziecka sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Dobrym sposobem na wsparcie malucha będzie szczera rozmowa, która sama w sobie redukuje stres i napięcie. Oprócz rozmowy, warto zadbać także o wystarczającą ilość aktywności fizycznej, która jest niezwykle ważna dla dzieci w wieku przedszkolnym. 
  • Brak zainteresowana codziennymi aktywnościami, niechęć do nauki nowych umiejętności. Może się zdarzyć, że dziecko nie potrafi odnaleźć się w grupie rówieśniczej, czuje się gorsze, a jego pewność siebie zniknęła, przez co nie ma ochoty uczyć się nowych rzeczy. Pamiętajmy, aby chwalić swojego szkraba za choćby najmniejsze postępy w nauce i sowicie go za nie wynagradzać. Wykonujmy trudniejsze czynności razem z maluchem, pokazując mu krok po kroku co zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel.

Przeczytaj także nasz inny artykuł w serwisie Babyonline.pl z poradami dotyczącymi pierwszych dni w przedszkolu.  Jeśli chcesz być dla swojego dziecka znaczącym wsparciem, nie bagatelizuj sygnałów, które – często bardzo dyskretnie – wysyła Twój maluch. Pamiętaj o tym, że małe dzieci nie potrafią zazwyczaj komunikować jasno swoich obaw, stanów emocjonalnych czy lęków. Rolą odpowiedzialnego rodzica jest czynne reagowanie na zmiany w zachowaniu dziecka, odpowiednie wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach.

Ocena artykułu

4.63
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(3)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 8 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty