Pierwsza w Polsce karetka R-Contra z pompÄ… do kontrapulsacji

Pierwsza w Polsce karetka R-Contra z pompÄ…  do kontrapulsacji

Dzięki funduszom zebranym podczas ECCO Walkathonu województwo mazowieckie otrzyma pierwszą w Polsce karetkę R-Contra z pompą do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przekazało uroczyście pompę do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, ufundowaną ze środków zebranych podczas polskiej edycji imprezy charytatywnej ECCO Walkathon, organizowanej przez duńskiego producenta obuwia, firmę ECCO. Urządzenie zostanie zamontowane w pierwszej w Polsce karetce R-Contra, ratującej życie pacjentów ze wstrząsem kardiogennym.

Wstrząs kardiogenny to zespół groźnych dla życia zaburzeń w układzie krążenia, spowodowanych m.in. zawałem serca lub zatorem płucnym oraz będący następstwem wypadku z ciężkimi obrażeniami klatki piersiowej. Dowiezienie chorego w stanie wstrząsu kardiogennego do ośrodka medycznego dysponującego możliwością odpowiedniej interwencji, wymaga specjalistycznego sprzętu. Bez aparatury wspomagającej pracę serca, chory może umrzeć podczas transportu. Niestety na całym Mazowszu nie ma ambulansu wyposażonego w aparat do mechanicznego wspomagania pracy serca, który pozwoliłby na udzielenie szybkiej i profesjonalnej pomocy pacjentom z ciężkimi chorobami układu krążenia.

Wiedząc, jak ważna w przypadku wstrząsu kardiogennego jest natychmiastowa fachowa pomoc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne stworzyło projekt zakupu specjalistycznego urządzenia do Ambulansu Stołecznego Pogotowia Ratunkowego oraz wyszkolenia załogi karetki. Projekt został zrealizowany podczas imprezy charytatywnej ECCO Walkathon w 2006 roku, organizowanej przez firmę ECCC. Za zebrane pieniądze PTK zakupiło i przekazało dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" pompę do kontrapulsacji, która zostanie umieszczona w pierwszej w Polsce karetce R-Contra.

"WstrzÄ…s kardiogenny jest najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… Å›mierci chorych z zawaÅ‚em serca. Dane Warszawskiego Pogotowia Ratunkowego wykazujÄ…, że w Warszawie takich przypadków zdarza siÄ™ okoÅ‚o tysiÄ…ca rocznie. Niestety na pomoc dla 90% z nich jest za późno. Dlatego bardzo ważne jest, aby zespół ratowniczy karetki, który jako pierwszy udziela choremu pomocy, byÅ‚ wyposażony w odpowiedni sprzÄ™t, wspomagajÄ…cy pracÄ™ serca." – powiedziaÅ‚ dr nauk med. Jerzy Rekosz, PrzewodniczÄ…cy Warszawskiego OddziaÅ‚u Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. "DziÄ™kujemy wszystkim, którzy podczas ECCO Walkathonu zdecydowali siÄ™ wspomóc wyposażenie karetki R-Contra w pompÄ™ do kontrapulsacji wewnÄ…trzaortalnej. DziÄ™ki niej pacjenci z województwa mazowieckiego znacznie szybciej otrzymajÄ… fachowÄ… pomoc, która w wielu przypadkach może uratować życie."

Pierwszy ECCO Walkathon zostaÅ‚ zorganizowany w 1999 roku w Kopenhadze. Od tego czasu wydarzenie staÅ‚o siÄ™ jednÄ… z najwiÄ™kszych imprez charytatywnych na Å›wiecie. PrzedsiÄ™wziÄ™cie Å‚Ä…czy ideÄ™ aktywnego, zdrowego stylu życia z niesieniem pomocy potrzebujÄ…cym. Uczestnicy ECCO Walkathonu idÄ… na spacer, a organizator akcji – firma ECCO, duÅ„ski producent obuwia, za każdy pokonany przez nich kilometr, wpÅ‚aca pieniÄ…dze na konto wybranej przez uczestnika fundacji. Od 9 lat ludzie dobrej woli na caÅ‚ym Å›wiecie spacerujÄ…, by zbierać pieniÄ…dze na szczytne cele. ECCO Walkathon odbyÅ‚ siÄ™ już m.in.: w Sztokholmie, Amsterdamie, Kopenhadze, Arhus, Oslo, Berlinie, San Francisco, Tokyo, Sapporo, Yokohamie i Kyoto. W spacerowanie i jednoczesne zbieranie funduszy na cele dobroczynne zaangażowaÅ‚o siÄ™ już ponad 220.000 osób na caÅ‚ym Å›wiecie. Wspólnie przebyli dystans równy 45 okrążeniom kuli ziemskiej i zebrali ponad 6,5 mln zÅ‚otych. Pierwsza polska edycja ECCO Walkathonu odbyÅ‚a siÄ™ 2005 roku w Warszawie. W ciÄ…gu dwóch lat 22 tysiÄ…ce uczestników pokonaÅ‚o prawie 200.000 km i uzbieraÅ‚o na cele charytatywne ponad 750.000 zÅ‚otych!

Źródło: Pegasus Public Relations

Ocena artykułu

4.06
z 53 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(24)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 53 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty