Nowa terapia przeciwko Alzheimerowi?

Nowa terapia przeciwko Alzheimerowi?

Immunoglobuliny, które są stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego, mogą być pomoc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Są to najnowsze doniesienia oparte na pilotażowych badaniach, przeprowadzonych na 5 pacjentach na Uniwersytecie w Bonn. Badania zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu The Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

Immunoglobuliny (przeciwciała) działają przeciwko białku, które prawdopodobnie jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Po sześciomiesięcznej terapii immunoglobulinami stężenie tego białka w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów zmniejszyło się o jedną trzecią. Nastąpiła też lekka poprawa zdolności poznawczych.

W korze mózgowej osób z Alzheimerem następuje koncentracja białka, zawierającego głównie krótki peptyd beta-amyloidu. Takie złogi uszkadzają, a nawet niszczą delikatne komórki nerwowe.

Obiecującą metodą walki z chorobą zdaje się być leczenie przeciwciałami, które wiążą się z beta-amyloidem. W trakcie badań na zwierzętach stwierdzono, że wprowadzenie do ich organizmu przeciwciał beta-amyloidu powodowało zmniejszenie złogów białka i poprawę zachowań zwierząt. Inne badanie wykazało, że immunizacja nie tylko likwidowała blaszki amyloidu, ale także zapobiegała powstawaniu patologicznego białka tau.

Ostatnio specjaliści udowodnili, że w krwi każdego człowieka znajdują się przeciwciała beta-amyloidu, jednak ich stężenie u osób z Alzheimerem jest zadziwiająco niskie. Obecnie już istnieją preparaty zawierające immunoglobuliny stosowane w leczeniu niektórych chorób układu nerwowego, np. stwardnienia rozsianego. Specjaliści starali się stwierdzić czy te preparaty zawierają przeciwciała przeciwko beta-amyloidowi i czy mogą być użyte w leczeniu Alzheimera. Stwierdzili obecność poszukiwanych przeciwciał w jednym preparacie i zastosowali go na 5 pacjentach, wstrzykując dożylnie immunoglobuliny, co 4 tygodnie. Po 6 miesiącach stężenie beta-amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowy pacjentów zmalało o ponad 30%, a we krwi dwukrotnie wzrosło. Według ekspertów immunoglobuliny zdają się usuwać beta-amyloid z mózgu, w niewyjaśniony sposób.

W tym samym czasie przeprowadzili testy, aby sprawdzić efekt terapii na pracę mózgu pięciorga pacjentów. Po 6 miesiącach 4 osoby lekko się poprawiły w teście ADAS-cog (Alzheimer’s Disease Assessment Scale, test na czynności poznawcze), a w teście MMSE ( Krótka Skala Oceny Stanu Psychicznego) troje pacjentów miało lepsze rezultaty. Lekarze uważają, że największym osiągnięciem jest brak pogorszenia w stanie pacjentów.

Jednak naukowcy podkreślają, że dotąd były to tylko badania wstępne i obejmowały za małą liczbę osób. Twierdzą, że konieczne jest porównanie efektywności terapii immunoglobulinami z zastosowaniem placebo, aby uwiarygodnić skuteczność nowej terapii.

Ocena artykułu

3.67
z 39 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(20)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 39 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty