Nitkowanie

Nitkowanie

Nitkowanie jest zabiegiem usuwającym płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe z trudno dostępnych dla szczoteczki powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się codzienne nitkowanie w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju próchnicy zębów oraz chorób dziąseł.

Sposób użycia nici dentystycznych

Podczas nitkowania należy przestrzegać odpowiedniej techniki w celu uzyskania najlepszych efektów:

  • Należy używać nici o długości około 40 cm.
  • Fragment  nici zawijamy z obydwu stron dookoła środkowych palców (zostawiając na jednym z palców więcej nici niż na drugim) pozostawiając pomiędzy nimi 2,5-5 cm nici.
  • Trzymaj nić napiętą pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym jednej i drugiej ręki.
  • Delikatnie wprowadź nić do przestrzeni międzyzębowej starając się wsunąć ją poniżej linii dziąseł.
  • Zagnij nić wokół zęba na kształt litery C i przesuwaj ją  łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami (ruchy poziome mogą podrażnić dziąsło).
  • Nie wykonuj nicią zbyt gwałtownych ruchów, ani nie przeciągaj jej zbyt mocno, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkanek dziąseł.
  • Do nitkowania każdej przestrzeni międzyzębowej stosuje się czyste kawałki nitki przez co zapobiega się przenoszeniu bakterii.
Na początku używania nici dentystycznej przez kilka pierwszych dni może pojawić się ból lub krwawienie z dziąseł, które po kilku dniach powinno ustąpić. Jeśli krwawienie będzie trwało dłużej należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

Rodzaje nici

Stosując nici dentystyczne można używać nić nylonowa (wielowłókienkowa) lub nić PTFE (z włókna pojedynczego).

 

  • Nici nylonowe składają się z wielu włókienek nylonu, przez co mogą przedzierać się lub strzępić, zwłaszcza przy czyszczeniu zębów ściśle do siebie przylegających.
  • Nici z włókna pojedynczego składają się z jednego włókna dzięki czemu łatwiej można je przesuwać między przestrzeniami zębów.

Nici dentystyczne są w różnych rozmiarach w zależności od wielkości przestrzeni międzyzębowej którą zamierzamy czyścić. Nici dentystyczne mogą być  woskowane, niewoskowane z fluorem lub bez.

Ocena artykułu

4.12
z 41 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.12 z 41 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty