Nie eksperymentuj! Wybierz rozważnie lek na kaszel dla dzieci

Nie eksperymentuj! Wybierz rozważnie lek na kaszel dla dzieci
Spis treści
  1. Lek na suchy kaszel u dzieci
  2. Lek na mokry kaszel u dzieci
  3. Suchy czy mokry kaszel?
  4. Kiedy kaszel u dziecka staje się poważny

Kaszel u dzieci to dolegliwość bardzo uciążliwa, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Rodzice, chcąc ulżyć dziecku, stosują domowe sposoby oraz sięgają po leki na kaszel dla dzieci. W aptece możemy znaleźć wiele preparatów, które mają hamować odruch kaszlowy i skrócić czas infekcji, jednak w pierwszej kolejności należy rozpoznać rodzaj kaszlu u dziecka – od tego zależy, jaki rodzaj leku powinno się zastosować.

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, jest za to najczęściej objawem przeziębienia i grypy. Odruch kasłania to reakcja obronna organizmu, której celem jest oczyszczenie drzewa oddechowego z czegoś, co w nim zalega, w tym przypadku szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego nie jest wskazane tłumienie kaszlu za wszelką cenę, a zadaniem leków na kaszel u dzieci jest pomoc w walce z infekcją oraz poprawa samopoczucia. Niezwykle ważne jest, aby dobrać lek lub syrop pod rodzaj kaszlu.

Lek na suchy kaszel u dzieci

Suchy kaszel ma charakter napadowy i nazywany jest nieproduktywnym, ponieważ nie występuje odkrztuszanie wydzieliny. Czasem trwa krótko i przechodzi w kaszel mokry, w skrajnych przypadkach może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Najczęściej towarzyszy mu silne łzawienie oczu, a ataki nasilają się nocą, co odbija się na samopoczuciu dziecka.

Jeżeli dziecko ma problemy z zaśnięciem lub spaniem w nocy, ponieważ męczy je kaszel suchy, można podać środki hamujące kaszel, jednak nie należy ich podawać dłużej niż 3 dni, a ostatnia dawka powinna być podana na 3 godziny przed położeniem dziecka do łóżka. Do najważniejszych związków przeciwkaszlowych występujących w lekach dla dzieci zalicza się dekstrometorfan (dla dzieci powyżej 6. roku życia) i butamirat (dla dzieci powyżej 2. roku życia). W celach złagodzenia przykrego kaszlu dziecku można podać syropy na bazie ziół, to jest prawoślazu lekarskiego, babki lancetowatej czy dziewanny pospolitej.

Jednak zamiast sięgać po leki przeciwkaszlowe, wystarczy mieć pod ręką miód. Badania naukowe udowodniły, że to właśnie miód jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na kaszel u dzieci. Wystarczy jedna łyżeczka miodu podana bezpośrednio przed snem, aby zahamować odruch odkasływania i przynieść ulgę dziecku. Należy pamiętać, że miodu nie należy podawać dzieciom poniżej 1. roku życia. Warto zadbać również o ciągłe podawanie dziecku płynów, ponieważ to pomoże w walce z infekcją. Po pierwsze wiele wirusów wydalanych jest przez nerki, a po drugie płyny nawilżą podrażnioną śluzówkę gardła. Pomocne mogą być również inhalacje roztworem soli fizjologicznej – aerozol można zakupić w każdej aptece.

Lek na mokry kaszel u dzieci

Mokry kaszel u dziecka jest produktywny, ponieważ następuje odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Mali pacjenci skarżą się często na problem z zasypianiem, ponieważ mają uczucie ciężkości w klatce piersiowej, a wydzielina spływa po tylnej części gardła, wywołując uczucie łaskotania i zalegania. W przypadku kaszlu mokrego nie zaleca się stosowania środków hamujących kaszel, ponieważ zablokuje to odruch odkasływania, przez co wydzielina będzie się gromadzić w drogach oddechowych i może dojść do zakażenia. Terapia powinna polegać na stosowaniu leków wykrztuśnych i preparatów ułatwiających usunięcie wydzieliny.

Dzieciom powyżej 3. roku życia można podać lek na kaszel u dzieci z acetylocysteiną. Zadaniem leku jest upłynnienie i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwione zostanie jej odkrztuszenie. Przykładem takiego leku jest Fluimucil, dostępny bez recepty, w formie granulatu do przygotowania roztworu lub tabletek musujących. Ulotkę, dawkowanie oraz działanie znajdziesz na stronie: http://fluimucil.pl/.

Inną substancją rozrzedzającą śluz jest ambroksol, który jest stosowany również w przypadku zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli i zatok. Nie może być jednak stosowany u dzieci chorych na astmę, jednak jest bezpieczny dla maluchów poniżej 2. roku życia.

Suchy czy mokry kaszel?

Z punktu fizjologicznego zdecydowanie lepszy jest kaszel mokry, ponieważ pozwala na szybsze odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, gdy kaszel suchy jest postrzegany jako bardziej męczący i najczęściej zapowiada pojawienie się poważniejszej infekcji. Przez to też inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej mokry. Niektórym rodzicom jednak trudno rozróżnić rodzaj kaszlu, dlatego na rynku pojawiły się syropy do leczenia kaszlu suchego i mokrego – najczęściej na bazie ziół (np. wyciągu z liści bluszczu), które mają jednocześnie zmniejszyć częstotliwość odruchu kaszlowego, a także ułatwić odkrztuszanie śluzu.

Kiedy kaszel u dziecka staje się poważny

Jeżeli mimo stosowania leków na kaszel dziecko nie czuje ulgi, ponadto skarży się na ból w klatce piersiowej i duszności, może się okazać, że kaszel jest objawem poważnego zakażenia układu oddechowego. Konieczna staje się wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem oraz zastosuje odpowiednie leczenie. Każdy kaszel trwający dłużej niż 14 dni wymaga konsultacji lekarskiej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Ocena artykułu

4.83
z 6 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(1)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.83 z 6 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty