Następstwa menopauzy

Następstwa menopauzy
Spis treści
  1. Osteoporoza
  2. Choroby układu krążenia
Przedłużający się niedobór estrogenów jest przyczyną wielu niekorzystnych zmian w organizmie kobiety. Do najpoważniejszych należy: 

Osteoporoza

Osteoporoza jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do stopniowej utraty masy kostnej prowadzącej do niebezpiecznego wzrostu ryzyka wystąpienia wielu groźnych złamań (np. złamania kości kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości nadgarstka). Masa kostna u kobiet jest generalnie niższa niż u mężczyzn, lecz jej najbardziej wyraźny spadek związany z niedoborem estrogenów występuje przez pierwsze pięć lat po menopauzie. Większość kobiet w wieku średnim traci około 1 procent masy kostnej na rok, zdarzają się jednak przypadki utraty aż 5 procent rocznie. HTZ zmniejsza ryzyko złamań w przebiegu osteoporozy o 30-40%.

Choroby układu krążenia

Ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo naczyniowego wzrasta gwałtownie u kobiet po menopauzie, co może być związane z zanikiem ochronnego działania naturalnych estrogenów, które poprawiają przepływ krwi, stabilizują ciśnienie tętnicze krwi. W późniejszym okresie rozwijające się zaburzenia gospodarki lipidowej i ustanie ochronnego wpływu estrogenów na ścianę naczyń krwionośnych powoduje zrównanie ryzyka choroby wieńcowej kobiet z ryzykiem mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiety po menopauzie szacuje się na ok. 46% a ryzyko śmierci z powodu tej choroby wynosi około 31%.

Podobne teksty