Waga i wzrost dziecka

Waga i wzrost dziecka
Większość dzieci urodzonych o czasie waży około 3100 do 3400 gramów. Jeżeli jednak waga Twojego dziecka nie mieści się w tym przedziale nie musi to od razu oznaczać, że coś jest z nim nie tak. Czasami jest to czysta genetyka, mali rodzice z reguły mają mniejsze dzieci, podczas, gdy pociechy osób większych również są większe. Dzieci z dużą masą urodzeniową mogą sugerować cukrzycę matki - dlatego często przedłużany jest pobyt w szpitalu w celu oceny poziomów glukozy we krwi. Dzieci poniżej (2500 g) są określane, jako z "niską wagą urodzeniową". Świadczyć to może o tym, że było źle odżywiane w czasie ciąży lub działał czynnik, wpływający hamująco na jego wzrost. Matka mogła w ciąży palić papierosy, pić alkohol lub zażywać środki źle wpływające na płód. Do innych czynników mogących wpłynąć na wielkość noworodka należą: nieprawidłowe odżywianie matki w czasie ciąży, choroby matki, dzieci z ciąży mnogiej. 

Jeśli ich waga jest poniżej 10-go centyla ich wieku ciążowego, mówi się o dzieciach zbyt małych w stosunku do swojego wieku ciążowego ("SGA" - "small for gestational age"). Są to zarówno wcześniaki, jak i dzieci urodzone o czasie, których waga urodzeniowa ciała była zbyt niska w stosunku do ich wieku ciążowego, co może być zapowiedzią jakiś problemów zdrowotnych w pierwszym miesiącu życia. Ale nie musi, ponieważ równie dobrze mogą być idealnie zdrowe. Każde dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży jest uważane za urodzone przedwcześnie.

W pierwszym tygodniu życia Twojego dziecka możesz zauważyć, że straciło ono na wadze. W tym okresie jest to zupełnie normalne. Donoszone dzieci mogą stracić na wadze do 10% masy urodzeniowej. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała spowodowany wydaleniem smółki, oddaniem moczu, utratą niewielkiej ilości płynów przez skórę i płuca. W ciągu 14 dni strata ta jest zwykle nadrabiana. Zwykle noworodki karmione piersią w czasie pierwszych karmień wysysają zaledwie po kilka łyżeczek mleka( tzw. siary) w związku z czym tracą więcej na wadze niż noworodki karmione butelką. Potem, typowe dziecko przybiera na wadze około 30 gramów dziennie podczas pierwszych miesięcy, a potem trochę wolniej. Pod koniec pierwszego miesiąca, powinno ono ważyć około 1 kg więcej niż w momencie urodzenia. W piątym miesiącu - większość dzieci podwaja wagę urodzeniową, a w swoje pierwsze urodziny- potrajają.

Jeśli chodzi o wzrost, typowe dziecko mierzy od 50 do 55 cm przy urodzeniu. Dłuższe dziecko niekoniecznie znaczy przyszłego mistrza koszykówki, a krótsze wcale nie musi zostać dżokejem. Waga zdrowego noworodka bardziej odzwierciedla matczyne cechy, podczas gdy geny obydwojga rodziców odpowiadają za jego wzrost.

Ocena artykułu

4.11
z 74 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(30)
3
 
(4)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 74 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty