Rola mężczyzny w poczęciu dziecka

Rola mężczyzny w poczęciu dziecka
Spis treści
  1. Zapłodnienie
  2. Czynniki wpływające na zdolności reprodukcyjne
  3. Inne czynniki
  4. Aktywność fizyczna
  5. Zegar biologiczny
Rozpoczęcie współżycia płciowego nie jest jednoznaczne z poczęciem dziecka. Pary, w których kobieta ma mniej niż 35 lat mogą czekać na ten moment nawet kilka miesięcy (8-9), zaś w przypadku kobiet starszych czas oczekiwania może być jeszcze dłuższy. Główna rola w tym akcie należy do kobiety, nie należy jednak minimalizować znaczenia mężczyzny. Mężczyzna bowiem nie tylko dostarcza połowy chromosomów, ale również ma wpływ na stan zdrowia dziecka. 

Zapłodnienie

Plemniki znajdujące się w nasieniu muszą pokonać pierwszą barierę w postaci śluzu, który broni dostępu do szyjki macicy. Po pokonaniu tej przeszkody wędruje wzdłuż macicy w kierunku jajowodów. W bańce jajowodu plemniki spotykają komórkę jajową. Kolejnym etapem jest pokonanie ochronnej osłonki i dopiero wówczas dochodzi do zapłodnienia I połączenia materiałów genetycznych z obu komórek. Kiedy uświadomimy sobie, że tylko jedna komórka jajowa dojrzewa w ciągu miesiąca, zrozumiemy dlaczego na moment poczęcia trzeba czekać tak długo.

Czynniki wpływające na zdolności reprodukcyjne

Wszystko cokolwiek osłabia Twoje zdrowie, ma również wpływ na zdolności reprodukcyjne. Innymi słowy układ płciowy stanowi integralną część Twojego ciała, zatem jego kondycja jest taka jak kondycja całego organizmu.

Substancje typu: kokaina, marihuana czy sterydy powoduje redukcję ilości plemników. Podobnie alkohol nie pozostaje bez wpływu na zdolności reprodukcyjne mężczyzny, zmienia poziom hormonów oraz różne funkcje życiowe.

Papierosy nie tylko wpływają na produkcję plemników, ale również wywierają negatywny wpływ na rozwój zarodka i dziecka już po urodzeniu. U osób cierpiących na nadwagę, obserwuje się zwiększoną produkcję żeńskich hormonów- estrogenów co w konsekwencji prowadzi do problemów z płodnością.

Mężczyźni powinni ponadto unikać ekspozycji na substancje toksyczne, które uszkadzają plemniki; substancje promieniotwórcze, które upośledzają proces produkcji spermy, czyniąc plemniki niezdolnymi do zapłodnienia komórki jajowej lub niszcząc zawarty w nich materiał genetyczny.

Inne czynniki

Istnieje kilka czynników wpływających na płodność, których rola nie zawsze jest uświadamiana. Produkcja nasienia ulega upośledzeniu pod wpływem wysokich temperatur, dlatego wskazanie jest unikanie gorących kąpieli i sauny. Niektóre leki również mogą obniżać zdolności reprodukcyjne, należą do tej grupy niektóre antybiotyki, cymetydyna, które powodują redukcję liczby plemników oraz leki obniżające ciśnienie krwi, które powodują zaburzenia ejakulacji.

Aktywność fizyczna

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na stan zdrowia jest aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, że nie bez znaczenia jest rodzaj uprawianego sportu. Jeżeli jest to sport, który stanowi zagrożenie dla Twoich genitaliów np piłka nożna - wówczas powinieneś pamiętać o właściwych akcesoriach ochronnych. Inne rodzaje sportów, m.in. jazda na rowerze również upośledzają produkcje spermy.

Zegar biologiczny

Prawda jest, że wraz z upływem czasu zdolności reprodukcyjne kobiet ulegają w większym stopniu obniżeniu niż w przypadku mężczyzn. Niemniej jednak wiek mężczyzn również odgrywa znacząca rolę. Im starsi rodzice, tym większe niebezpieczeństwo zniekształceń I zaburzeń w rozwoju dziecka. Badanie płynu owodniowego wykazującego uszkodzenie, związane było w 20% z wiekiem mężczyzn. Badanie płynu owodniowego jest zalecane głównie w przypadku kobiet powyżej 35 r.ż. Zaś jeżeli wiek mężczyzny jest wyższy niż 50 lat to bez względu na wiek kobiety, badanie powinno być przeprowadzone.

Ocena artykułu

4.47
z 66 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(47)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.47 z 66 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty