Test na krew utajoną a rak jelita grubego

Test na krew utajoną a rak jelita grubego
Rak jelita grubego występuje stosunkowo często. Badanie kału w kierunku krwi utajonej to test stosowany w badaniach przesiewowych wykrywających ten nowotwór. Dodatni wynik badania wskazuje na konieczność wykonania dalszej diagnostyki, a otrzymany wystarczająco wcześnie przyczynia się do ograniczenia śmiertelności z powodu tego nowotworu, ale zmniejsza również częstość jego występowania.

W ramach dużego programu dr JS Mandel wraz ze współpracownikami prowadzili analizę wpływu wykonywania testu na krew utajoną na częstość występowania nowych przypadków raka jelita grubego. Doniesienia na ten temat znajdują się w American Journal of Gastroenterology i New England Journal of Medicine.

W programie uczestniczyło ponad 45 tys. osób. Obserwacja trwała 18 lat. Badani zostali losowo podzieleni na trzy grupy: w pierwszej znalazły się osoby, u których test na obecność krwi w kale wykonywano co roku, w drugiej - uczestnicy, u których badanie wykonywano co dwa lata. Grupę kontrolną stanowili ludzie poddani standardowej opiece. Osobom z dodatnim testem proponowano wykonanie kolonoskopii, czyli endoskopowego badania jelita grubego. W trakcie długoletniej obserwacji rejestrowano liczbę zachorowań na raka jelita grubego wśród wszystkich uczestników.

Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że rak jelita grubego występował częściej w grupie kontrolnej niż wśród osób poddanych regularnym badaniom przesiewowym w kierunku nowotworu jelita grubego.

Dodatni wynik testu wskazywał na obecność raka lub polipa gruczolakowatego. Należy zaznaczyć, że większość raków okrężnicy rozwija się z gruczolaków. Dlatego zmniejszenie liczby zachorowań w badanych grupach prawdopodobnie wynika z wcześniejszego wykrycia i usunięcia polipów, czyli stanów poprzedzających wystąpienie raka.

Wyniki przeprowadzonego badania wskazują na konieczność regularnego i częstego wykonywania badania kału w kierunku krwi utajonej.

Ocena artykułu

3.86
z 125 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(75)
3
 
(13)
2
 
(6)
1
 
(6)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.86 z 125 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty