Kolorowe choroby

Kolorowe choroby
Spis treści
  1. Białaczka
  2. Czerwienica prawdziwa
  3. Żółta febra
  4. Czerwonka
  5. Czerniak złośliwy
  6. Cukrzyca brunatna
  7. Łupież różowy Gilberta
  8. Bielactwo
  9. Łupież pstry
  10. Różyczka

Już od dawnych czasów pierwsi medycy stwierdzili, że wiele objawów chorobowych jest związanych ze zmianą koloru moczu, skóry, krwi czy innych wydzielin organizmu. W ten sposób nazywali choroby, które do dzisiaj wiążą się z kolorem.

Białaczka

 

Białaczka (łac. leukaemia) to grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, których nazwa wywodzi się od od białawego koloru próbki krwi chorego. Białaczka charakteryzuje się często zwiększeniem ilości białych krwinek krwi, które nadają krwi bladą, białą barwę.

Czerwienica prawdziwa

Czerwienica prawdziwa to kolejna choroba układu krwiotwórczego, w wyniku których wzrasta ilość krwinek czerwonych, przez co skóra, wargi i spojówki przyjmują sinoczerwonawe zabarwienie.

Żółta febra

Żółta febra (żółta gorączka) to choroba wirusowa wywoływana przez wirusy z rodziny flaviwirusów, które przenoszone są głównie przez komary w rejonach Afryki. Choroba może mieć różny przebieg od łagodnego do ciężkiego, powodując gorączkę oraz żółtaczkę, stąd nazwa choroby.

Czerwonka

Czerwonka to choroba infekcyjna przewodu pokarmowego wywołana przez bakterię – pałeczkę czerwonki lub przez pierwotniaka pełzaka jelitowego (amebę). Główne objawy choroby do bóle brzucha oraz biegunka z obecnością śłuzowo-krwistej wydzieliny.

Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum) to nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych, naczyniówki oka, wywodzący się z komórek barwinkowych wytwarzających melaninę. Ponieważ większość zmian ma ciemne zabarwienie, stąd nazwa choroby. Jednakże czerniak złośliwy często może nie mieć ciemnego zabarwienia.

Cukrzyca brunatna


Cukrzyca brunatna lub brązowa
to choroba obecnie nazywana hemochromatozą pierwotną, jest chorobą genetycznie uwarunkowaną polegającą na zwiększeniu wchłaniania żelaza i jego odkładaniu w narządach w postaci hemosyderyny, co prowadzi do poważnych zaburzeń, a w końcu do śmierci. Charakterystycznym objawem jest szarobrązowe zabarwienie skóry, szczególnie twarzy, spowodowane nadmiernym wydzielanym hormony przysadki mózgowej ACTH do którego dochodzi w wyniku uszkodzenia kory nadnerczy przez złogi hemosyderyny i braku wydzielania przez nią hormonów.

Łupież różowy Gilberta

Łupież różowy Gilberta (łac. pityriasis rosea Gibert) to choroba skóry wywołana prawdopodobnie przez wirus, której głównym objawem są bladoróżowe łuszczące się wykwity na tułowiu, ramionach i udach pojawiające się po około 10dniach od wykwitu pierwotnego, którym jest blaszka macierzysta o bladoróżowym kolorze.

Bielactwo

Bielactwo (albinizm) to choroba uwarunkowana genetycznie, spowodowana brakiem enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę co doprowadza do braku pigmentu w skórze, włosach, tęczówce oka. Cechą charakterystyczną choroby jest jaśniejsza skóra, białe włosy, rzęsy i brwi.

Łupież pstry

Łupież pstry (łac. pityriasis versicolor) to powierzchowne zakażenie naskórka wywołane przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale, objawiające się żółtobrunatnymi plamami o wielkości 3-4 mm, nieregularnym kształtu, dobrze odgraniczone, o tendencji do obwodowego szerzenia się zlokalizowanymi głównie na klatce piersiowej. Pod wpływem promieni słonecznych, zmiany chorobowe nie ulegają opaleniu, gdyż patogen produkuje substancję hamującą proces melanogenzy, stąd pstry kolor skóry osoby po opalaniu.

Różyczka

Różyczka (łac. rubella) to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywołana przez wirus różyczki, której charakterystycznym objawem jest pojawiająca się na skórze twarzy i tułowia bladoróżowa wysypka. Wysypka po około 3 dniach znika nie pozostawiając śladów.

Ocena artykułu

3.8
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(33)
3
 
(6)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.8 z 55 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty