Kilka rad żywieniowych dla rodziców dzieci

Kilka rad żywieniowych dla rodziców dzieci
Jeżeli chcesz ustrzec swoje maleństwo przed otyłością:
  • dbaj o jego prawidłowe żywienie już od chwili narodzin. Dieta w pierwszym roku życia może programować przemianę materii w organizmie na długie lata
  • nie podawaj niemowlęciu białka w nadmiernych ilościach, przekraczających dzienne zapotrzebowanie jego organizmu, bo to prowadzi do wzrostu liczby i objętości komórek tłuszczowych. A jeśli dziecko w tym wieku ma nadwagę, jest prawdopodobne, że również w kolejnych latach będzie miało kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
  • pamiętaj, że niemowlę i małe dziecko samo reguluje ilość przyjmowanych pokarmów. Nadmierne porcje powodują przyrost masy ciała, a także wywołują u dziecka gwałtowną odmowę jedzenia. Konsekwencją są problemy żywieniowe.
  • naucz je spożywać owoce i warzywa. Niemowlęta, które wcześnie poznały smak różnorodnych owoców i warzyw, chętnie same sięgają po owoce i warzywa w późniejszym wieku – zamiast np. tuczących przekąsek.
  • nie zapominaj o aktywności fizycznej. Tak jak np. czytasz dziecku bajki przed snem, tak samo wprowadź zwyczaj codziennej gimnastyki. Gdy dziecko jest jeszcze za malutkie na ćwiczenia, układaj je na brzuszku, podawaj mu np. grzechotki czy piłeczki i improwizuj zabawy wymagające ruchu.

Dbając o właściwą masę ciała dziecka, troszcz się jednocześnie o jego zdrowie. Prawidłowa dieta to przede wszystkim dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dlatego w żywieniu niemowlęcia i małego dziecka:

  • nie stosuj diety wegetariańskiej. Pokarmy mięsne są źródłem takich niezbędnych dla rozwoju maleństwa składników jak wysokiej wartości białko, żelazo, cynk czy witamina B12.
  • nie stosuj diety beztłuszczowej, ale podawaj odpowiedniej jakości tłuszcze. Dziecko nie powinno spożywać margaryn w żadnej postaci, rekomendowane jest spożywanie masła, a także dodatkowo oliwy z oliwek, oleju sojowego i oleju rzepakowego niskoerukowego.
  • nie zapominaj o niektórych ogólnych zasadach. Ogranicz cukier. Nie podawaj maleństwu słodkich i sztucznie barwionych napojów gazowanych, zup w proszku, konserw mięsnych i warzywnych, frytek smażonych na głębokim tłuszczu czy hot-dogów.
  • pamiętaj, że dziecko to nie mały dorosły. Spośród produktów gotowych dostępnych w sklepach, dla dzieci do lat 3 polecane są wyłącznie środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

O autorze

Prof. dr hab. med. Jerzy Socha Specjalista w dziedzinie pediatrii i żywienia dzieci. Kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Członek Rady Naukowej Akademii Gerber.

Ocena artykułu

4.41
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(32)
4
 
(7)
3
 
(2)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.41 z 46 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty