Kalendarz ciążowy: złe samopoczucie, nudności. Czy to ciąża?

Kalendarz ciążowy: złe samopoczucie, nudności. Czy to ciąża?
Spis treści
  1. Ciążowe nudności i wymioty
  2. Bolesność piersi
  3. Częste oddawanie moczu
  4. Nadmierna senność
  5. Czy na początku ciąży może pojawić się krwawienie?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zazwyczaj już w okolicy terminu spodziewanej miesiączki i mogą być bardzo uciążliwe. Sprawdź, jakie dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru wylicza kalendarz ciążowy i dowiedz się, co je powoduje.

Ciążowe nudności i wymioty

Przykre objawy, podobne do zatrucia pokarmowego albo choroby lokomocyjnej, są efektem działania gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu ciążowego, którego głównym zadaniem jest utrzymanie ciąży. Po zakończeniu pierwszego trymestru, stężenie hCG zmniejsza się, dlatego nudności ustępują albo przynajmniej znacznie spada ich intensywność. Dopóki jednak je odczuwasz, możesz próbować z nimi sobie radzić. Najczęściej nudności występują rano i wtedy, kiedy czujemy głód, dlatego pierwsza zasada walki z ciążowymi nudnościami brzmi: jedz regularne posiłki, a rano nie wstawaj z łóżka, zanim nie zjesz krakersa, kilku migdałów albo herbatnika (byle niezbyt słodkiego, bo cukier wzmaga dolegliwości). Dobrym sposobem na ciążowe nudności będzie także picie dużej ilości wody, np. z dodatkiem startego imbiru, który także łagodzi te dolegliwości.

Bolesność piersi

Już od samego początku powiększają się komórki gruczołowe, które po porodzie będą odpowiadać za laktację. Odczuwalnym objawem zmian w piersiach po zapłodnieniu będzie ich nabrzmienie, większa tkliwość a nawet ból. Wiele kobiet odczuwa takie objawy także przed każdą miesiączką, wtedy jednak jest to spowodowane zatrzymywaniem się wody w tkankach. Na tę dolegliwość najlepszym sposobem będzie noszenie dopasowanej, wygodnej bielizny i stosowanie chłodnych natrysków lub okładów na piersi.

Częste oddawanie moczu

Już w 4 tygodniu ciąży macica powiększa się na tyle, że można to wykryć na badaniu USG. Rosnąc, uciska na pęcherz moczowy, przez co możesz częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety, nawet jeśli pęcherz nie jest w pełni wypełniony. Pamiętaj jednak, że zwiększone uczucie parcia na pęcherz może być objawem zakażenia układu moczowego, a ciąża zwiększa ryzyko tej infekcji. Jeżeli więc podczas oddawania moczu odczuwasz pieczenie albo ból, koniecznie idź do lekarza.

Nadmierna senność

Chociaż w pierwszych tygodniach ciąży pozornie nic wielkiego się nie dzieje, to w środku twojego organizmu zachodzi prawdziwa rewolucja. Nic dziwnego, że jednym z typowych wczesnych objawów ciąży jest obezwładniające uczucie zmęczenia i ciągła senność. Na tę ciążową dolegliwość istnieją dwa sposoby: odpoczynek i… zwiększona aktywność ruchowa na świeżym powietrzu. Codzienne spacery, joga dla ciężarnych albo zwykłe ćwiczenia rozciągające dotlenią organizm i pomogą ci zachować dobry nastrój. Jeśli ciąża jest przebiega prawidłowo, nie ma przeszkód, aby uprawiać też bardziej intensywną gimnastykę, biegać albo jeździć na rowerze, zanim jednak zaczniesz takie treningi, porozmawiaj o nich z lekarzem. Nie zwlekaj też z pierwszą ciążową morfologią krwi, bo uczucie zmęczenia i senność równie dobrze mogą świadczyć o niedokrwistości.

Czy na początku ciąży może pojawić się krwawienie?

Kiedy mniej więcej tydzień po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się w macicy, może temu towarzyszyć tzw. plamienie implementacyjne, które niektóre kobiety mylą ze skąpą miesiączką. Takie delikatne plamienie trwa od kilku godzin do 2-3 dni, ma ciemniejszy kolor niż krew miesiączkowa i nie jest niepokojącym objawem. Jeżeli jednak do plamienia albo do krwawienia dojdzie na późniejszym etapie ciąży, trzeba o tym koniecznie powiedzieć lekarzowi, bo taki objaw może świadczyć np. o ciąży pozamacicznej.

Ocena artykułu

4.63
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(3)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.63 z 8 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty