IV Tydzień Retina AMD "Badaj dno oka"

IV Tydzień Retina AMD

Jakie choroby możemy wykryć badając dno oka? Jak należy się odżywiać, aby utrzymać wzrok w jak najlepszym zdrowiu? Jakie są pierwsze objawy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, czyli AMD? Jakie inne schorzenia siatkówki oka są dla nas groźne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących zdrowia wzroku, otrzymają goście pikników edukacyjnych w czasie IV Tygodnia Retina AMD.

Od 19 do 27 września w ośmiu miastach Polski odbędą się spotkania, na których każda chętna osoba będzie mogła bezpłatnie wykonać badanie dna oka, test Amslera oraz skonsultować się z okulistą i dietetykiem.

Tydzień Retina AMD to międzynarodowa kampania edukacyjna, która już po raz czwarty będzie realizowana w Polsce. Poprzednie edycje organizowane w naszym kraju spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Kampania poświęcona jest chorobom siatkówki oka, takim jak: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Retinitis pigmentosa (skrót RP), czyli zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, jest chorobą dziedziczną, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty wzroku, zazwyczaj zaczyna się w wieku młodzieńczym. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest najpoważniejszą przyczyną utraty widzenia centralnego oraz praktycznej ślepoty u pacjentów powyżej 50-ego roku życia. Choroba ta często postępuje szybko, z gwałtownym spadkiem ostrości wzroku, jest określana przez ekspertów jako epidemia ślepoty XXI wieku. 

W ramach IV Tygodnia Retina AMD odbędą się spotkania i pikniki edukacyjne dla pacjentów i ich rodzin oraz seminarium edukacyjne z udziałem ekspertów w dziedzinie schorzeń siatkówki oka. „Kampania ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie groźnych chorób oczu i wykształcenie właściwych podstaw prozdrowotnych związanych np. z corocznymi wizytami u okulisty w przypadku osób powyżej 50-ego roku życia. Tydzień Retina AMD to doskonały przykład udanej kampanii realizowanej wspólnie przez środowiska lekarskie, pacjentów i administrację państwową – dzięki tak udanej współpracy kampania co roku dociera do coraz większej ilości odbiorców” mówi prof. Jerzy Szaflik, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki.

Podczas pikników zostaną przeprowadzone bezpłatne badania dna oka pozwalające
na wczesne rozpoznanie chorób okulistycznych takich jak: AMD, jaskra i retinopatia cukrzycowa, ale także chorób ogólnoustrojowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Badania będą przeprowadzane przy użyciu funduskamer non-mydriatic – najnowszych urządzeń diagnostycznych wykonujących kolorowe zdjęcia dna oka. Dzięki tym urządzeniom badanie jest krótkie, bezbolesne, stosunkowo proste,
a jednocześnie dokładne. Pozwala ono na ocenę jedynego miejsca w organizmie człowieka (dno oka), gdzie w nieinwazyjny dla badanego sposób można ocenić stan naczyń krwionośnych. Badanie to w znaczący sposób różni się od wykonywanego do tej pory standardowego badania dna oka, przy którym konieczne było podanie pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę, co było dużym dyskomfortem dla pacjenta.

Pikniki edukacyjne będą służyły również propagowaniu wiedzy o chorobach siatkówki, zwróceniu uwagi na potrzebę właściwej profilaktyki oraz możliwości wczesnej diagnostyki schorzeń poprzez naukę samodzielnego wykonania najprostszego badania – testu Amslera. „Wczesna diagnostyka i wczesne wykrycie schorzenia jakim jest AMD np. za pomocą testu Amslera i badania dna oka, daje lekarzom możliwość odpowiedniego zareagowania – czyli wdrożenia właściwego procesu leczenia pacjenta. Pamiętajmy jednak, że bardzo istotne jest zachowanie właściwych zasad profilaktyki, by nasze oczy były zdrowe jak najdłużej” podkreśla prof. Andrzej Stankiewicz, Prezes Stowarzyszenia AMD.  

Odwiedzający pikniki będą mogli dowiedzieć się jak zapobiegać chorobom siatkówki. Skorzystają z porad dietetyka, który doradzi jak zdrowo się odżywiać oraz podpowie, jaka dieta sprzyja utrzymywaniu dobrego wzroku przez lata. Ponadto w czasie IV Tygodnia prezentowane będą pomoce optyczne oraz sposób ich wykorzystywania w codziennym życiu. „Osoby chore na schorzenia siatkówki oka, które przychodzą po pomoc do Polskiego Związku Niewidomych oczekują nie tylko wsparcia psychologicznego, ale przede wszystkim kompleksowej rehabilitacji, indywidualnie dostosowanej do ich potrzeb. Uczymy aktywnego samodzielnego funkcjonowania i niezależnego bezpiecznego poruszania się. Oferujemy naukę obsługi metodami bezwzrokowymi urządzeń codziennego użytku, ale i obsługi specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, np. dźwiękowych programów komputerowych. Nasza oferta pomocy skierowana jest nie tylko do osób niewidomych, ale dla ogromnej rzeszy pacjentów słabowidzących, którzy nie radzą sobie z powodu pogarszającego się widzenia” mówi Anna Woźniak-Szymańska Prezes Polskiego Związku Niewidomych. Osoby, które odwiedzą pikniki dowiedzą się więcej o działalności organizacji pacjentów takich jak Stowarzyszenie AMD, Retina AMD Polska, Polski Związek Niewidomych. „Pomoc jakiej udzielamy pacjentom to m.in. wsparcie w uzyskaniu dostępu do najnowszych osiągnięć medycznych w Europie i na świecie, a także ośrodków, w których pacjenci mogą być zdiagnozowani i leczeni. Prowadzimy usprawnianie widzenia poprzez odpowiedni dobór specjalistycznych pomocy optycznych proponujemy różne formy  szkoleń i warsztatów, umożliwiamy wymianę doświadczeń w grupach wsparcia” mówi Małgorzata Pacholec, Prezes Retina AMD Polska.

Partnerzy kampanii Tydzień Retina AMD podkreślają, że poprzednie jej edycje mają zauważalne odzwierciedlenie w podniesieniu poziomu wiedzy społeczeństwa w zakresie schorzeń okulistycznych. „Wierzymy, że kolejna edycja kampanii przybliży społeczeństwu problemy, z jakimi na co dzień spotykają się osoby tracące wzrok w wyniku postępujących chorób siatkówki. Celem kampanii, oprócz podniesienia świadomości jest zachęcenie
do częstszego odwiedzania okulistów i wykonywania podstawowych badań takich jak badanie dna oka czy test Amslera. Pamiętajmy, że badanie dna oka daje możliwość wykrycia wczesnych zmian nie tylko w przypadku AMD, ale także cukrzycy czy jaskry”  podsumowuje Paweł Komorniczak, Dyrektor Działu Leków Specjalistycznych firmy Novartis, partnera strategicznego akcji.   

W ramach IV Tygodnia Retina AMD pikniki edukacyjne będą odbywać się w godzinach
od 11:00 do 16:00 w następujących miastach: 

  • 19.09 Sopot – Pl. Konstytucji przy Kościele św. Jerzego
  • 20.09 Olsztyn – Rynek Starego Miasta  
  • 21.09 Bydgoszcz – Stary Rynek
  • 23.09 Poznań – Stary Rynek
  • 24.09 Łódź – ul. Piotrkowska przy pasażu Schillera
  • 26.09 Kraków – Rynek Główny
  • 27.09 Katowice – Rynek Miejski
  • 26-27.09 Warszawa – Pl. Zamkowy

 Ponadto 26.09 w Warszawie w Bibliotece Narodowej przy Al. Niepodległości 213
w godzinach 11:00-15:00 odbędzie się Seminarium dla Pacjentów „Rozproszyć mrok” oraz 24.09 o godz. 15:00 spotkanie dla Pacjentów w Lublinie w Pałacu Czartoryskich, Pl. Litewski 2. Kalendarium miejsc i spotkań, a także więcej informacji o AMD na: www.forumamd.pl

Kampania IV Tydzień Retina AMD jest realizowana dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Retina AMD Polska oraz Stowarzyszenia AMD. Honorowe Patronaty nad kampanią objęli: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i prezydenci miast, w których odbywają się pikniki edukacyjne. Partnerem strategicznym kampanii są firmy Novartis oraz Topcon.

Ocena artykułu

4.26
z 27 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(11)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.26 z 27 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty