Historia soczewek kontaktowych

W drugiej połowie XIX w. nastąpił znaczący rozwój okulistyki, spowodowany skonstruowaniem wielu nowych przyrządów diagnostycznych. W okresie tym opracowano pierwsze sposoby wytwarzania i stosowania soczewek kontaktowych, a berliński optyk Otto Himmler wykonał soczewkę o średnicy 20 mm. Początkowo jedynym materiałem, z którego wykonywano soczewki, było szkło a więc nazwa "szkła kontaktowe" miała wówczas pełne uzasadnienie. Soczewki szklane były bardzo kruche, a więc podatne na uszkodzenia i niebezpieczne gdy doszło do ich uszkodzenia na oku. Ponieważ soczewki wytwarzano techniką wydmuchiwania, często ich optyka nie była doskonała, a dopasowanie stwarzało trudności. Czasem dla jednego pacjenta trzeba było wykonać kilkadziesiąt soczewek a i tak ich dopasowanie było bardzo przybliżone.
Następny okres w historii soczewek kontaktowych otworzył doktor J. Dallos z Budapesztu, który to rozpoczął wykonanie soczewek techniką odlewów z tzw. formy zdejmowanej bezpośrednio z gałki ocznej.
Przełomem w technologii soczewek było zastosowanie w 1939 r. przez I. Gyrrfy'ego z Budapesztu "szkła organicznego" do wyrobu soczewek czyli polimetakrylan metylu (PMMA), który nie był tak podatny na uszkodzenia jak soczewki wykonane ze szkła.
Kolejnym przełomem w dziedzinie soczewek kontaktowych dokonali w 1962 r chemicy z Pragi, O. Wichterle i D. Lim, którzy wynaleźli nowy materiał - hydrożel . Materiał ten, czyli polimetakrylan 2-hydroksyetylu (PHEMA), jest podstawowym materiałem z którego do dziś wytwarza się soczewki. Hydrożel dzięki swoim cechom w stanie suchym ma właściwości twardego szkła organicznego, natomiast po uwodnieniu jest miękki i elastyczny. Wynalezienie hydrożelu rozpoczęło przemysłowe wytwarzanie nowych, wygodnych i tańszych soczewek kontaktowych.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.