Guz Wilmsa u dzieci

Guz Wilmsa u dzieci
Guz Wilmsa, czyli nerczak złośliwy, to nowotwór nerki stanowiący około 6% nowotworów dziecięcych. Występuje najczęściej przed 5. rokiem życia z podobną częstością u chłopców i dziewczynek.

Objawy obejmują: pojawienie się guza w jamie brzusznej, bóle brzucha, obecność krwi lub krwinek czerwonych w moczu (co wykrywa się po wykonaniu badania ogólnego moczu). U co czwartego chorego obserwuje się nadciśnienie tętnicze. W momencie rozpoznania najczęściej proces nowotworowy jest umiejscowiony, ale u kilkunastu procent pacjentów stwierdza się przerzuty (co wiąże się z gorszym rokowaniem).

Naukowcy z Uniwersytetu Johannesa Gutenbera w Mainz pod kierownictwem Joachima Schüza prowadzili badanie nad określeniem czynników ryzyka wystąpienia guza Wilmsa. Wyniki analizy opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma European Journal of Pediatrics.

W grupie badanej znalazły się dzieci poniżej 10. roku życia z rozpoznanym guzem Wilmsa. Grupę kontrolną stanowiły dzieci wolne od tego schorzenia. Od rodziców wszystkich uczestników zbierano informacje na temat potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia guza Wilmsa.

Analiza ujawniła, że duża waga urodzeniowa powyżej 4000 g może stanowić czynnik ryzyka dla wystąpienia tego nowotworu (szczególnie u dzieci w wieku 2 lat i powyżej). Natomiast, nie wykazano związku między zaawansowanym wiekiem rodziców, nadmiernym spożyciem kawy czy herbaty przez matkę w czasie ciąży, narażeniem na pestycydy a zagrożeniem nerczakiem (w poprzednich badaniach wskazywano na udział powyższych parametrów w etiologii guza Wilmsa).

Wyniki badania wskazują na rolę dużej wagi urodzeniowej w zagrożeniu guzem Wilmsa, ale nie potwierdziły udziału innych czynników.

Ocena artykułu

4.44
z 48 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(34)
4
 
(7)
3
 
(2)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.44 z 48 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty