Grzybice i łupież pstry ? czym są i jak z nimi walczyć?

Grzybice i łupież pstry ? czym są i jak z nimi walczyć?
Spis treści
  1. Poznaj przeciwnika - grzybice
  2. Łupież pstry
  3. Leczenie grzybicy i łupieżu

Są pewne schorzenia, które dla większości z nas są nie tylko dokuczliwe, ale także bardzo wstydliwe. Bo któż z nas otwarcie i bez onieśmielenia, przyznaje się do problemów z łupieżem pstrym, grzybicą stóp, grzybicą pachwinową czy grzybicą tułowia? Raczej nie jesteśmy do tego skłonni. Jednakże, skoro choroby te usilnie chowane są przez nas do przegródki tabu, to czy nie warto ich od czasu do czasu stamtąd wyciągać, w celu poznania sposobów na ich zniwelowanie? Zazwyczaj jest bowiem tak, iż o schorzeniach wstydliwych boimy się mówić, a tym samym szukać o nich informacji, które mogłyby nam pomóc. Aby przełamać tą małą zmowę milczenia, z artykułu tego dowiemy się czegoś więcej o łupieżu pstrym i wspomnianych rodzajach grzybicy oraz poznamy sposoby walki z tego typu problemami.

Poznaj przeciwnika - grzybice

Grzybica stóp to schorzenie nazywane często stopą sportowca. Mimo tej nazwy, choroba ta nie dotyczy wyłącznie osób zawodowo związanych ze sportem. Niemniej jednak, bardzo często miejsca, w których dochodzi do tego typu zakażeń, to obszary mniej lub bardziej związane ze sportem: szatnie publiczne, pływalnie lub natryski. Zakażenie może również spowodować używanie wspólnych ręczników z innymi osobami. Stopa sportowca pojawia się wskutek działania takich czynników jak: dermatofity, czyli grzyby wnikające w osłabione miejsca i niszczące otaczającą je skórę oraz pęknięcia na stopach, wywołane przez całodzienne noszenie obuwia. Grzybica stóp objawia się swędzeniem palców stopy i jej pozostałej powierzchni, łuszczącą się, piekącą i rozwarstwiającą się skórą, a także zaczerwienieniem, stanem zapalnym skóry, zgrubiałą i popękaną skórą na grzbiecie stopy lub na pięcie. Z kolei grzybica pachwinowa to schorzenie dotyczące głównie pachwin, pośladków i wewnętrznej powierzchni ud. Zazwyczaj powoduje ono swędzenie, piekący ból i wysypkę zlokalizowaną w tych okolicach. Grzybicę wywołują grzyby rozwijające się w ciepłych i wilgotnych częściach ciała. Zakażeniu sprzyja pocenie się i tarcie wywołane przez ubranie. Zakażenie może się przenosić poprzez zainfekowane ręczniki lub przenosić się z innych zarażonych obszarów ciała, między innymi ze stóp. Kolejnym rodzajem grzybicy jest grzybica tułowia. Schorzenie to nazywa się także dermatofitozą. Grzybica ta występuje zazwyczaj w postaci różowej lub czerwonej plamy na skórze, z uniesionym, łuszczącym się brzegiem. Plama ta rozszerza się, niekiedy jej środek jaśnieje i na skórze pojawia się ślad w kształcie obręczy. Dermatofitoza jest zakażeniem wywołanym przez dermatofity, bytujące na ludzkiej skórze. Oprócz skóry gładkiej, zakażenie to może również dotyczyć skóry głowy, która jest owłosiona. Grzybica tułowia może pojawiać się zarówno na obszarze tułowia, jak i ramion oraz nóg. Zakażenie to może przenosić się poprzez kontakt osoby zainfekowanej z drugim człowiekiem oraz poprzez styczność z zarażonymi zwierzętami.

Łupież pstry


Łupież pstry to schorzenie o niewielkiej szkodliwości. Jest ono wywołane za sprawą nadmiernego rozrostu grzyba Malassezia furfur, który może również występować na zdrowej skórze człowieka. Najczęściej łupież pstry lokalizuje się w górnej części tułowia, na ramionach oraz na szyi. Niemniej jednak, zdarzają się przypadki, iż schorzenie to może pojawić się na innych obszarach ludzkiego ciała. Choroba ta w zdecydowanej większości dotyka osób młodych. Objawem choroby jest zazwyczaj występowanie licznych, łuszczących się plam o beżowym, brązowym, białym i łososiowym zabarwieniu. Łupież pstry zwykle nie powoduje podrażnienia oraz innych dolegliwości. W przypadku osób o jasnej karnacji, choroba ta rozpoznawana jest w porze letniej, gdy zmiany chorobowe w przeciwieństwie do reszty skóry pozostają jasne i nie opalają się.

Leczenie grzybicy i łupieżu


Jak wiadomo nam wszystkim, lepiej jest chorobie zapobiegać niż ją leczyć. W przypadku wymienionych schorzeń, zachowywanie pewnych środków ostrożności i właściwe dbanie o higienę może nas do pewnego stopnia uchronić przed zakażeniem. Niemniej jednak, nie zawsze mamy wpływ na wszystkie okoliczności, podczas których może dojść do infekcji. Co w związku z tym warto zrobić, gdy zauważymy pierwsze symptomy którejś z wymienionych chorób? Należy szybko zacząć działać, bowiem nieleczona choroba może się przenosić na kolejne obszary ciała i stanowić zagrożenie dla naszego otoczenia. Warto w tym celu wypróbować odpowiedni preparat, skutecznie zwalczający bakterie i grzyby. Jednym z takich produktów jest krem Canespor, zawierający bifonazol. Jest to środek do codziennego stosowania, w przypadku zakażeń grzybicznych, takich jak: grzybica dłoni i stóp, grzybica tułowia, grzybica fałdów skórnych, łupież pstry, grzybice powierzchniowe skóry. Canespor to preparat, który można także wykorzystać w leczeniu łupieżu rumieniowatego. Canespor ma działanie zarówno przeciwgrzybicze, jak i przeciwbakteryjne. Więcej informacji można znaleźć na stronie canespor.pl.

Artykuł Sponsorowany

Ocena artykułu

4.22
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(5)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.22 z 9 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty