Forum FAQFAQ SzukajSzukaj    RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się i sprawdź wiadomościZaloguj się i sprawdź wiadomości   ZalogujZaloguj 

cyprexa/pernazyna/tegretol/antydepresanty/działania uboczne?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medyczne MediWeb.pl -> Leki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
enigmao
Nowy użytkownik

PostWysłany: Pon Lis 15, 2004 2:16 am    Temat postu: cyprexa/pernazyna/tegretol/antydepresanty/działania uboczne? Odpowiedz z cytatem

cyprexa - nie ejstem pewna czy dobry jest zapis czyta sie fonetycznie zypreksa, jakieś pare lat temu ponoć sprowadzano to z Angli jest to antydepresant interesuje mnie działanie samo jak zwłaszcza uboczne skutki leków które wymieniłam. dzieki z góry, pozdrawiam
Justy
Nowy użytkownik

PostWysłany: Pon Lis 15, 2004 10:42 am    Temat postu: Re: cyprexa/pernazyna/tegretol/antydepresanty/działania uboc Odpowiedz z cytatem

Zyprexa jest dostępna w Polsce (dorobiliśmy sie nawety polskiej tańszej wersji Zyprexy; nazywa sie Zolafren). Leki, które wymieniasz, nie są typowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Ich główe zastosowanie to np. psychozy, schizofrenia, padaczka. ale w depresji też bywaja stosowane.
interesuje cię działanie i dziłania niepożądane, tak? tu masz ospowiednie fragmenty ulotek.
Zyprexa
Działanie
Lek przeciwpsychotyczny wykazujący szerokie powinowactwo do receptorów serotoninowych (5-HT2A/2C, 5-HT3, 5-HT6), dopaminowych (D1-D5), cholinergicznych receptorów muskarynowych (m1-m5), a1-adrenergicznych oraz histaminowych receptorów H1. Badania elektrofizjologiczne wykazały, że olanzapina selektywnie redukuje pobudzającą czynność neuronów dopaminergicznych ukladu mezolimbicznego (A10), mając jednocześnie niewielki wpływ na drogi w prążkowiu (A9) zaangażowane w czynności motoryczne.
Wskazania
Leczenie schizofrenii - olanzapina jest skuteczna w długoterminowym leczeniu podtrzymującym chorych, u których stwierdzono dobrą odpowiedź terapeutyczną w początkowej fazie leczenia. Preparat jest wskazany w leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii (nie wykazano skuteczności olanzapiny w zapobieganiu nawrotom manii lub depresji).
Działanie niepożądane
Bardzo często (powyżej 10%) występowały senność i zwiększenie masy ciała; w badaniach klinicznych obserwowano zaburzenia chodu u pacjentów z chorobą Alzheimera; ponadto zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi (objawy kliniczne z tym związane - np. ginekomastia, mlekotok i powiększenie sutków - notowano rzadko). W terapii skojarzonej z litem lub walproinianem zaobserwowano częstsze (>10%) występowanie drżenia, suchości w jamie ustnej, zwiększonego apetytu i zwiększenia masy ciała; zaobserwowano również częste (1-10%) występowanie zaburzeń mowy. Często (1-10%) występują: eozynofilia; zwiększenie apetytu, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi; zawroty głowy, akatyzja; niedociśnienie ortostatyczne; łagodne, przemijające działania przeciwcholinergiczne, obejmujące zaparcia i suchość w jamie ustnej; przemijające, bezobjawowe zwiększenie aktywności aminotransferaz, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia; astenia, obrzęk. Niezbyt często (0,1-1%): bradykardia z lub bez niedociśnienia lub omdleń, nadwrażliwość na światło, zwiększenie stężenia fosfokinazy kreatynowej. Rzadko (0,01-0,1%): leukopenia, drgawki, wysypka skórna. Bardzo rzadko (<0,01%): trombocytopenia; hiperglikemia lub nasilenie objawów cukrzycy z towarzyszącą sporadycznie kwasicą ketonową lub śpiączką (część z tych przypadków zakończyła się śmiercią), hipertriglicerydemia; zapalenie trzustki; zapalenie wątroby; priapizm. Odnotowano pojedyncze przypadki złośliwego zespołu neuroleptycznego (należy przerwać podawanie leku).
Pernazinum
Działanie
Piperazynowa pochodna fenotiazyny o słabym działaniu przeciwpsychotycznym (na objawy wytwórcze), przeciwautystycznym i słabym działaniu uspokajającym. Wykazuje także słabe działanie aktywizujące; nie wpływa na nastrój. Działa znacznie słabiej od chloropromazyny. Wykazuje też działanie przeciwhistaminowe, spazmolityczne. Działa depresyjne na twór siatkowaty i podwzgórze. Jest lekiem stosunkowo bezpiecznym.
Wskazania
Psychozy pochodzenia organicznego (miażdżycowe, pourazowe, infekcyjne), schizofrenia, zespoły urojeniowe, zespoły maniakalne, stany pobudzenia i napięcia z hiperkinezją i splątaniem; przewlekłe nerwice natręctw, stany lękowe, niepokój psychoruchowy.
Działanie niepożądane
Występują rzadko i o niewielkim nasileniu: senność, apatia, zespół dyskinetyczny, zespół parkinsonowski, akatyzja, objawy depresji, niedociśnienie ortostatyczne, arytmia serca, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, uszkodzenie wątroby, zaburzenia endokrynologiczno-metaboliczne, zaburzenia układu krwiotwórczego (leukopenia, agranulocytoza).
Tegretol
Działanie
Lek przeciwdrgawkowy, pochodna dibenzoazepiny. Ma korzystne działanie psychotropowe (poprawia funkcje poznawcze), zmniejsza objawy lęku, depresji, drażliwość i agresywność. Wywiera także działanie przeciwbólowe w nerwobólach, zwłaszcza neuralgii nerwu trójdzielnego. Mechanizm działania nie został do końca poznany. Karbamazepina blokuje zależne od potencjału kanały sodowe, wpływa na przemianę katecholamin oraz kwasu glutaminowego. Stabilizuje błonę komórkową, zapobiega rozprzestrzenianiu się wyładowań na poziomie synaps.
Wskazania
Mono- i politerapia padaczki (z wyjątkiem napadów nieświadomości - petit mal): napady częściowe o symptomatologii prostej i złożonej, napady toniczno-kloniczne uogólnione (grand mal), postacie mieszane padaczki. Zespół abstynencji alkoholowej. Zespoły maniakalne oraz zapobieganie zaburzeniom maniakalno-depresyjnym (dwubiegunowym). Neuralgia nerwu trójdzielnego samoistna i w przebiegu stwardnienia rozsianego, neuralgia nerwu językowo-gardłowego
Działanie niepożądane
Niektóre objawy niepożądane występują na początku leczenia, przy stosowaniu dużych dawek lub u osób w podeszłym wieku. Są to głównie objawy ze strony o.u.n. (zawroty i ból głowy, ataksja, senność, podwójne widzenie, niezborność ruchowa, zaburzenia akomodacji), przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, suchość błony śluzowej jamy ustnej), skórne reakcje alergiczne (pokrzywka, świąd, fotonadwrażliwość). W przypadku wystąpienia objawów ze strony o.u.n. zaleca się monitorowanie stężenia karbamazepiny we krwi i zmniejszenie dawki dobowej lub podawanie jej w 3-4 dawkach jednorazowych. Ponadto obserwowano zwiększenie aktywności GGTP, fosfatazy alkalicznej i aminotransferaz we krwi, zaburzenia hematologiczne (głównie leukopenia, eozynofilia, trombocytopenia), złuszczające zapalenie skóry i erytrodermię, zespół Stevensa-Johnsona, zespół toczniopodobny, reakcje nadwrażliwości opóźnionej (wielonarządowe, z gorączką i wysypką skórną - lek należy odstawić). Mogą wystąpić zaburzenia czynności serca i układu krążenia (rzadkie przypadki zaburzenia przewodnictwa w mięśniu sercowym, niekiedy rzadkoskurcz, blok przedsionkowo-komorowy), obrzęki, przyrost masy ciała, hiponatremia, zaburzenia gospodarki wapniowej (hipokalcemia, osteomalacja), ginekomastia.

opisy leków znajdziesz po zarejestrowaniu się na www.pharmindex.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
enigmao
Nowy użytkownik

PostWysłany: Pon Lis 15, 2004 2:52 pm    Temat postu: Re: cyprexa/pernazyna/tegretol/antydepresanty/działania uboc Odpowiedz z cytatem

wow... Justy jestem pod wrażeniem, takich informacji to nigdzie nie dostałam, hmm... podejrzewam że jestes lekarzem, bądz się kształcisz w tym kierunku. Z tego co zauwazyłam kopie ludzi pomagasz, dzieki że i dla mnie miałaś czas. Pozdrawiam
neo_18
Nowy użytkownik

PostWysłany: Sob Lis 11, 2006 1:37 pm    Temat postu: re: cyprexa/pernazyna/tegretol/antydepresanty/działania uboc Odpowiedz z cytatem

a mam takie pytanie. gdy byłem mały miałem podawany przez około rok lek tegretol; i czy jest możliwe aby skutkiem ubocznym było ogłupienie? ukazujące się poprzez prolemy w nauce przedmiotów zarówno ścisłych jak i humanistycznych? (moi rodzice byli jednymi z najlepszych uczniów w swoich szkołach jak i na studiach i chyba logiczne ze powinienem przejąc po nich ta inteligencje a niestety mam konkretne problemy w nauce ;/ ) bardzo prosze o pomoc i odpowiedź
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Esmeralda_pl
Nowy użytkownik

PostWysłany: Sob Lis 11, 2006 1:47 pm    Temat postu: re: cyprexa/pernazyna/tegretol/antydepresanty/działania uboc Odpowiedz z cytatem

tu chyba nie o inteligencje chodzi... raczej o sposób uczenia się
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medyczne MediWeb.pl -> Leki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: