erytrocyty

thiol
Nowy użytkownik

erytrocyty

Postautor: thiol » 20 września 2008, 20:20

Witam :-)
Wiem, jaka choroba występuje zbyt mała ilością erytrocytów, ale jeżeli mamy zbyt dużo ilości erytrocytów? To właśnie mój problem... PROSZE O POMOC

m27
Nowy użytkownik

re: erytrocyty

Postautor: m27 » 20 września 2008, 21:38

Czerwone krwinki (erytrocyty - oznacza się je skrótem RBC). Za dużo erytrocytów - norma dla mężczyzn to 4,7-6,1 mln/mm3 - może sugerować wady serca, choroby płuc, niektóre choroby nerek i wątroby. Wartości mogą też być za wysokie, jeśli jesteś odwodniony, długo przebywałeś wysoko w górach lub zażywałeś sterydy. Za mało czerwonych krwinek może oznaczać anemię lub być wynikiem utraty krwi (na przykład w wyniku niedawnego urazu).
Kobiety:
4,2-5,4 x 1012/l

Mężczyźni:
4,7-6,1 x 1012/l

Wzrost ich liczby - erytrocytoza, natomiast spadek - erytropenia. Erytrocytoza (czyli czerwienica) jest rzadko spotykaną chorobą i może być spowodowana nowotworowym rozrostem krwinek czerwonych. Jej przyczyną bywa również niedotlenienie lub zwiększona produkcja hormonu pobudzającego wytwarzanie krwinek czerwonych we krwi (erytropoetyny). Częściej mamy jednak do czynienia z niedokrwistością. Może być ona wywołana utratą krwi, niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego (tzw. niedokrwistość megaloblastyczna). Do niedokrwistości dochodzi też w przypadku oddziaływania różnorodnych czynników powodujących rozpad erytrocytów (mówimy wtedy o niedokrwistości hemolitycznej). Przyczyną niedokrwistości jest także niedobór żelaza lub inne przyczyny wtórne (ciąża, choroby nerek, nowotwory, choroby przewlekłe).

http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=132387&kid=24

erytrocytoza (patologiczny wzrost liczby krwinek czerwonych) w przypadku raka nerki, wątroby oraz mięsaków;

tyle znalazłam w necie
zyczę zdrowia