depresja i najnowszy lek: Mirzaten

babulenka
Nowy użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 15 grudnia 2002, 00:00

depresja i najnowszy lek: Mirzaten

Postautor: babulenka » 14 września 2005, 16:20

Czy ktos wie cokolwiek o nowym leku przeciwdepresyjnym: MIRZATEN? (ponoc to odpowiednik SUPERdrogiego Remeronu). Bede wdzieczna za wszelkie informacje (dzialanie, skutki uboczne, efektywnosc leczenia......)
pozdrawiam
babulenka

Justy
Nowy użytkownik
Posty: 2133
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 01:00

Re: depresja i najnowszy lek: Mirzaten

Postautor: Justy » 14 września 2005, 22:34

co w nim nowego? przecież mirtazapina jest znana od lat.
a to, ze za produkcję wzięła się jeszcze inna firma i oczywiście używa nazwy inne niż Remeron nie ma znaczenia. ciekawa jest tylko cena.
działanie (i działania niepożądane itd) jest takie samo, jak przy remeronie.

babulenka
Nowy użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 15 grudnia 2002, 00:00

Re: depresja i najnowszy lek: Mirzaten

Postautor: babulenka » 15 września 2005, 13:29

Justy!
a co wiesz o Remeronie? Prosze o szczegoly
dzieki

babulenka
Nowy użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 15 grudnia 2002, 00:00

Re: depresja i najnowszy lek: Mirzaten

Postautor: babulenka » 15 września 2005, 13:30

...c.d.
gdzie znajde jakies info na temat tych lekow???
b

Justy
Nowy użytkownik
Posty: 2133
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 01:00

Re: depresja i najnowszy lek: Mirzaten

Postautor: Justy » 15 września 2005, 22:13

www.pharmindex.pl

Remeron

Skład
1 tabl. powl. zawiera 30 mg lub 45 mg mirtazapiny.

Działanie
Lek przeciwdepresyjny z grupy NaSSA (Noradrenergiczny i Specyficznie Serotoninergiczny Lek Przeciwdepresyjny). Jako antagonista presynaptycznych receptorów a2 wzmaga przekaźnictwo noradrenergiczne. Ponadto zwiększa przekaźnictwo serotoninergiczne poprzez wybiórcze pobudzanie receptorów 5-HT1. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwdepresyjne oraz anksjolityczne. Blokada receptorów 5-HT2 i 5-HT3 oraz słaby wpływ na receptory a1-adrenergiczne, cholinergiczne i dopaminergiczne pozwoliły na uniknięcie wielu działań niepożądanych w porównaniu z innymi lekami przeciwdepresyjnymi. Antagonistyczne działanie wobec receptora H1 powoduje, że lek działa uspokajająco. Po podaniu doustnym dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (dostępność biologiczna wynosi około 50%). T0,5 wynosi około 20-40 h. Stężenie leku we krwi osiąga stan stacjonarny w ciągu 3-5 dni. Mirtazapina jest metabolizowana w wątrobie, wydalana głównie z moczem (85%) oraz częściowo z kałem (15%).

Wskazania
Leczenie depresji.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na mirtazapinę. Dzieci (brak badań klinicznych). Nie stosować jednocześnie z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tygodni od ich odstawienia. Ostrożnie u pacjentów z padaczką, organicznym uszkodzeniem mózgu, niewydolnością wątroby i nerek, zaburzeniami przewodzenia w mięśniu sercowym, niskim ciśnieniem tętniczym krwi, rozrostem gruczołu krokowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, cukrzycą oraz w okresie karmienia piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Działanie niepożądane
Najczęściej obserwowano wzrost apetytu i przyrost masy ciała, senność i działanie uspokajające. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: hipotonia ortostatyczna, mania, drgawki napadowe, drgawki kloniczne mięśni, drżenie, obrzęk, ostry zanik szpiku kostnego (eozynofilia, granulocytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia), wykwity skórne, zwiększenie aktywności aminotransferaz we krwi. Podobnie jak w przypadku stosowania innych leków przeciwdepresyjnych u pacjentów ze schizofrenią lub innymi zaburzeniami psychotycznymi może dojść do nasilenia myśli paranoidalnych, u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową faza depresyjna może przejść w fazę maniakalną.

Interakcje
Mirtazapina może nasilać hamujące działanie alkoholu na o.u.n. oraz nasilać działanie uspokajające benzodiazepin. Z inhibitorami MAO występuje ryzyko poważnych działań niepożądanych.

Dawkowanie
Dorośli, doustnie: początkowo 15 mg, w zależności od odpowiedzi klinicznej dawka może być stopniowo zwiększana do maksymalnej dawki dobowej 45 mg podawanej jednorazowo (wieczorem) lub w 2 dawkach (rano i wieczorem). Pełny efekt terapeutyczny jest zazwyczaj osiągany po 2-4 tygodniach, leczenie kontynuuje się do całkowitego ustąpienia objawów (najczęściej 4-6 mies). Pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby wymagają zmniejszenia zalecanych dawek. Leku nie należy odstawiać gwałtownie (możliwość wystąpienia nudności, bólu głowy, złego samopoczucia).

Uwagi
Podczas leczenia należy unikać prowadzenia pojazdów, obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu oraz picia alkoholu. Ze względu na ryzyko wystąpienia prób samobójczych, szczególnie na początku leczenia, pacjentom należy wydzielać ograniczoną liczbę tabletek preparatu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości