Co to są D--dimery w analizie krwi

taeda
Nowy użytkownik

Co to są D--dimery w analizie krwi

Postautor: taeda » 30 grudnia 2004, 18:56

D-dimery są u pacjenta podwyższone 5 razy norma. O czym to może świadczyć ? W wykazie badań na tym portalu nie ma ! Pytałem "specjalisty" na tym forum--wogóle mi nie odpisali !
W Warszawie tylko 1 szpital robi to badanie za pieniądze (CZD), sprawa jest więc rzadka.
O ile wiem ma to cos wspólnego z fibrynogenem...ale co ? O czym może swiadczyć nadmiar ? Jakieś krwawienie ??
Może jakiś mgr. analityk mi odpowie.....

kamea
Nowy użytkownik

Re: Co to są D--dimery w analizie krwi

Postautor: kamea » 02 stycznia 2005, 23:59

Badając obecność D-Dimerów we krwi można stwierdzić nasilone procesy fibrynolizy. Fibrynoliza jest mechanizmem, który podobnie jak mechanizm krzepnięcia krwi ma zapobiec wykrwawieniu się lub tworzeniu skrzepów nieporządanych (w wypadku fibrynolizy).poziom d-dimerów pozwala określić czy w organiźmie zachodziły ostatnio procesy krzepnięcia krwi. Kiedy się wykonuje takie badanie? np. po cesarskim cięciu, kiedy to z łożyska do krwiobiegu uwalniana jest tromboplastyna tkankowa, która po wejściu w interakcję z płytkami krwi wykrzepia się wewnątrz układu naczyniowego. Podaje się dlatego przed cesarskim cięciem leki przeciwzakrzepowe aby uniknąć niebezpiecznych powikłań związanych z zespołem DIC. Jakiś czas po zabiegu powinno się badać poziom d-dimerów aby sprawdzić, czy leki przeciwzakrzepowe spełniły swoją funkcję a więc czy skrzepy uległy fibrynolizie. Mam nadzieję, że takie obrazowe podejście wyjaśnia nieco w tej kwestii :-)
Niczego się nie wyrzekać, do niczego sie nie przywiązywać...

taeda
Nowy użytkownik

Re: Co to są D--dimery w analizie krwi

Postautor: taeda » 03 stycznia 2005, 15:47

Czyli...-- pardon za tempotę wrodzoną---jeśli u starego człowieka jest bardzo wysoki poziom D-Dimerów, to można założyć, że był jakiś skrzep nieporządany (wylew np. żylny lub tętniczy) i teraz organizm go rozpuszcza ????
Bo nie skojarzyłem, czy wysoki poziom dimerów powoduje zakrzep czy też go usuwa gdy już jest.......czy też reguluje po prostu te sprawy jak zawór + lub -..... ??