Dlaczego anemia ciągle wraca?

salabama
Nowy użytkownik

Dlaczego anemia ciągle wraca?

Postautor: salabama » 01 października 2007, 19:36

Od kiedy zasłabłam na wf i zlecono mi badania krwi, wykryto u mnie anemię. Było to 2 lata temu... wyniki wykazały 16, gdy granice normy to 49 - 150. brałam żelazo i kwas foliowy, wyniki poprwaiły się do 75, ale potem znowu spadły i tak wkółko... nie uważam, żebym się źle odżywiała. wręcz odwrotnie. Nie ograniczałam sobie nigdy jedzenia. Ostatnio miałam znowu badania krwi, które tym razem wykazały 39, przy czym byłam w trakcie przyjmowania żelaza. Dlaczego anemia ciągle powraca?

lidzia_19
Nowy użytkownik

re: Dlaczego anemia ciągle wraca?

Postautor: lidzia_19 » 01 października 2007, 21:38

Też się nad tym zastanawiam. Tylko u mnie to chyba jest dziedziczne. Moja mama w młodości miała ostrą anemię, ale niestety jak ostatnio dla ciekawości sprawdziła to się okazało że dalej (albo znowu) ma.

A co do jedzenia to żelazo występuje w niewielu produktach i my, osoby z anemią mamy problem.
"To co widzą oczy, zalezy od tego w co wierzy umysł"

Megx
Nowy użytkownik

Postautor: Megx » 02 października 2007, 07:23

A moze przyczyna sa obfite miesiaczki?

Co do produktow zawierajacych zelazo to nie ma ich az tak malo...
Nastepujace produkty sa bogate w zelazo: czerwone mieso, kurczak, wieprzowina, platki sniadaniowe, otreby, nasiona dyni, melasa, ziarna soji, szpinak, czerwona fasola, kompot z suszonych sliwek, precle, ryz, rodzynki, suszone sliwki.

lidzia_19
Nowy użytkownik

Postautor: lidzia_19 » 02 października 2007, 07:45

Chodziło mi o to że w porównaniu np. z produktami zawierającymi wit. C to tych z żelazem jest mało.
Poza tym żelazo ciężko się wchłania. Z produktów zwierzęcych jest to 30%, natomiast pochodzenia roślinnego ok. 1-5%
"To co widzą oczy, zalezy od tego w co wierzy umysł"

Megx
Nowy użytkownik

Postautor: Megx » 02 października 2007, 08:20

a no to sie zgadza ale jesli przyjmujesz je regularnie a nie tylko wtedy kiedy poziom zelaza spada jest wieksze prawdopodobienstwo, ze nie zapadniesz na anemie. Ja anemie przerabialam w ciazy i w okresie karmienia piersia ale jak tylko zaczelam jesc regularnie wielozbozowe platki sniadaniowe i dodatkowo jeszcze pare innych produktow z w/w listy anemia ustapila :)