Forum FAQFAQ SzukajSzukaj    RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się i sprawdź wiadomościZaloguj się i sprawdź wiadomości   ZalogujZaloguj 

wyniki cytologii

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medyczne MediWeb.pl -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kam
Nowy użytkownik

PostWysłany: Nie Wrz 29, 2002 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy dobrze trafilam tutaj z tym pytaniem, ale jesli ktos sie z tym spotkal to bardzo prosze o odpowiedz. moje wyniki cytologii to:
rozpoznanie kliniczne: erosio abest
wymaz nadaje sie do oceny,ale
-brak komorek ze scianki macicy
cytologicznie II
to ostatnie akurat rozumiem, ale co oznaczaja pierwsze sformuowania. dodam, ze 2 miesiace temu poronilam, czy to moze miec jakis wplyw na wyniki badan? z gory dziekuje za odpowiedz.
kam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gozal
Nowy użytkownik

PostWysłany: Sro Sie 24, 2005 7:31 pm    Temat postu: Re: wyniki cytologii Odpowiedz z cytatem

Wiem, że odpowiadam późno, bo po kilku latach, ale może jeszcze ktoś na ten wątek się natknie, zaniepokojony taką diagnozą. Otóż nie ma co się przejmować - [erosio abest] oznacza nadżerka nieobecna, nie występuje. Tutaj raczej przydaje się czysta znajomość łaciny niż medycyny (w moim przypadku zaczerpnięta z tłumaczeń sentencji łacińskich). Szkoda tylko, że laborantów i lekarzy nie obowiązuje informowanie pacjentów o ich dolegliwościach lub ich braku w ojczystym języku oraz wypisywanie na zaświadczeniach polskich nazw schorzeń obok tych łacińskich. Niektórzy są zbyt nieśmiali lub oszołomieni przy wizycie, żeby zapytać. A warto, chodzi przecież o nasze zdrowie czy wręcz życie. Ilu z nas uczyło się łaciny? Odpowiedź pozostawiam lekarzom bez wyobraźni...
Niedawno na izbie przyjęć, dokąd zgłosiłam się po tomografii komputerowej jamy brzusznej, dostałam kartę informacyjną z notatką: "Rozpoznanie - haematoma hepatis. Zalecono leczenie zachowawcze. Zmiany. Pacjentka zgłosi się do obserwacji za 6 meisięcy.". Pan mi wręcza i mówi, żebym się zgłosiła za pół roku na tę kontrolę. A ja mu na to: "Halo, halo! Ale co oznacza ta łacińska nazwa?" To mnie oświecił: "Naczyniak wątroby". No i już wiem, ale sam z siebie się nie domyślił, że mogę nie znać łaciny. W ogóle pacjentom za mało się mówi, co im dolega, z czym to się je. Gdyby nie internet i wyszukiwarki, nie wiedziałabym wielu rzeczy o swoim zdrowiu i specyfice badań, które albo mam dopiero przechodzić, albo już odbyłam.[/i]
Powrót do góry
Nina84
Nowy użytkownik

PostWysłany: Sob Paź 15, 2005 1:29 pm    Temat postu: Re: wyniki cytologii Odpowiedz z cytatem

a u mnie przy rozpoznaniu klinicznym jest napisane E.c.u tzn. że ja mam tą nadżerkę, tak?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medyczne MediWeb.pl -> Choroby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: