za dużo zelaza! proszę o pomoc

Na czym polegają różne badania
dorotka6
Nowy użytkownik

za dużo zelaza! proszę o pomoc

Postautor: dorotka6 » 05 października 2006, 18:45

Witam,
bardzo proszę o odp..
Odebrałam dziś wyniki badania krwi i co się okazało?
Erytrocyty = 4.13 - min. podobno powinno być 4.20.
Hemoglobina = 12,7 (podobno niewiele ponad normę)
ale to za dużo strasznie dużó cholesterolu, bo aż 253,93, a max jest podobno 200. ( a unikam tłustego jedzenia).
i bardzo dużo zelaza, bo aż 203,3, na max 165.
Mogę prosić o jakieś wskazówki i wyjaśnienia?
Skąd się bierze tak dużo zelaza w moim organizmie? ( w zesżłum roku miałam chyba niedobór, dokłądnie nie pamiętam)
Byłam z wynikami u mojego lekarza rodzinnego, kobieta kazała mi sobie kupić FOLIK, a poza tym nie robic nic.

Pozdrawiam i proszę o odp.
Dorota
P.S.
Mam 32 lata.

agali
Nowy użytkownik

re: za dużo zelaza! proszę o pomoc

Postautor: agali » 06 października 2006, 10:11

Witam
Erytrocyty i hemoglobine masz w normie (norma dla erytrocytów 3,5-5,0 norma dla hemoglobiny 11,2-15,0) Faktycznie masz za wysoki poziom cholesterolu. Stan taki moze byc spowodowany chorobami wątroby , nerek, trzustki .Ale dla wszelkiej pewnosci mozna oznaczyć poszególne frakcje cholesterolu czyli HDL i LDL. No i żelazo , faltycznie jest za wydoki poziom (norma 50-175). Taki poziom może równiez sugerowac choroby wątroby i nerek. Jednocześnie przyczyna może być nadmierna podaż zelaza w tabletkach lub pozywieniu, lub niedokrwistości. Szkoda że nie napisałaś jaki masz histogram krwinek czerwonych czyli MCV,MCH, MCHC?
Jesli mogę cokolwiek zaproponowac zrób badania z profilu nerkowego (czyli mocznik , kreatynina ) i podstawę z profilu wątrobowego (Aspat,Alat)
Pozdrawiam
agali

dorotka6
Nowy użytkownik

Postautor: dorotka6 » 06 października 2006, 12:58

Bardzo dziękuję za odp.
Pozostałe wyniki :
MCV = 90,5
MCH = 30,8
MCHC = 34,0
Chyba faktycznie będę musiała zrobić dodatkowe badania.
A co mogę zrobić na co dzień, aby zmniejszyć ilość żelaza we krwi?
Moze jakaś dieta?
Pozdrawiam serdecznie
D.

agali
Nowy użytkownik

Postautor: agali » 06 października 2006, 18:05

Histogram krwinek czerwonych jest wnormie. Dietą trudno zmniejszyć żelazo, ponieważ tylko 5-10% żelaza zawartego w pożywieniu jest przyswajane. A tabletki Foliku masz przyjmować teraz czy wcześniej go przyjmowałaś?
Może to byc też zaburzona przemiana żelaza w organiżmie.Oprócz badan o ktorych pisałam wczesniej zrób jeszcze TIBC (jest to zdolność wiązania żelaza). Moim zdaniem z tym żelazem trzeba coś zrobić , i nie wolno tego lekceważyć ponieważ zbyt duże stężenie żelaza może uszkadzać wątrąbę.
agali

dorotka6
Nowy użytkownik

Postautor: dorotka6 » 07 października 2006, 07:28

Nie, Foliku wcześniej nie brałam, dlatego tak mnie to zaskoczyło .... Bo to chyba raczej zalecają przy niedoborze żelaza, tak? ...
Też nie mam zamiaru tego żelaza lekceważyć, ale po konsultacji z moim lekarzem rodzinnym właściwie nie dowiedziałam się nic konkretnego. Chyba na razie najważniejsze są badania.
Dziękuję za odp. i ewent proszę o dalsze wskazówki.

Wróć do „Badania medyczne”