Forum FAQFAQ SzukajSzukaj    RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się i sprawdź wiadomościZaloguj się i sprawdź wiadomości   ZalogujZaloguj 

za dużo zelaza! proszę o pomoc
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medyczne MediWeb.pl -> Badania medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dorotka6
Nowy użytkownik

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 7:45 pm    Temat postu: za dużo zelaza! proszę o pomoc Odpowiedz z cytatem

Witam,
bardzo proszę o odp..
Odebrałam dziś wyniki badania krwi i co się okazało?
Erytrocyty = 4.13 - min. podobno powinno być 4.20.
Hemoglobina = 12,7 (podobno niewiele ponad normę)
ale to za dużo strasznie dużó cholesterolu, bo aż 253,93, a max jest podobno 200. ( a unikam tłustego jedzenia).
i bardzo dużo zelaza, bo aż 203,3, na max 165.
Mogę prosić o jakieś wskazówki i wyjaśnienia?
Skąd się bierze tak dużo zelaza w moim organizmie? ( w zesżłum roku miałam chyba niedobór, dokłądnie nie pamiętam)
Byłam z wynikami u mojego lekarza rodzinnego, kobieta kazała mi sobie kupić FOLIK, a poza tym nie robic nic.

Pozdrawiam i proszę o odp.
Dorota
P.S.
Mam 32 lata.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
agali
Nowy użytkownik

PostWysłany: Pią Paź 06, 2006 11:11 am    Temat postu: re: za dużo zelaza! proszę o pomoc Odpowiedz z cytatem

Witam
Erytrocyty i hemoglobine masz w normie (norma dla erytrocytów 3,5-5,0 norma dla hemoglobiny 11,2-15,0) Faktycznie masz za wysoki poziom cholesterolu. Stan taki moze byc spowodowany chorobami wątroby , nerek, trzustki .Ale dla wszelkiej pewnosci mozna oznaczyć poszególne frakcje cholesterolu czyli HDL i LDL. No i żelazo , faltycznie jest za wydoki poziom (norma 50-175). Taki poziom może równiez sugerowac choroby wątroby i nerek. Jednocześnie przyczyna może być nadmierna podaż zelaza w tabletkach lub pozywieniu, lub niedokrwistości. Szkoda że nie napisałaś jaki masz histogram krwinek czerwonych czyli MCV,MCH, MCHC?
Jesli mogę cokolwiek zaproponowac zrób badania z profilu nerkowego (czyli mocznik , kreatynina ) i podstawę z profilu wątrobowego (Aspat,Alat)
Pozdrawiam
dorotka6
Nowy użytkownik

PostWysłany: Pią Paź 06, 2006 1:58 pm    Temat postu: re: za dużo zelaza! proszę o pomoc Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odp.
Pozostałe wyniki :
MCV = 90,5
MCH = 30,8
MCHC = 34,0
Chyba faktycznie będę musiała zrobić dodatkowe badania.
A co mogę zrobić na co dzień, aby zmniejszyć ilość żelaza we krwi?
Moze jakaś dieta?
Pozdrawiam serdecznie
D.
Powrót do góry
agali
Nowy użytkownik

PostWysłany: Pią Paź 06, 2006 7:05 pm    Temat postu: re: za dużo zelaza! proszę o pomoc Odpowiedz z cytatem

Histogram krwinek czerwonych jest wnormie. Dietą trudno zmniejszyć żelazo, ponieważ tylko 5-10% żelaza zawartego w pożywieniu jest przyswajane. A tabletki Foliku masz przyjmować teraz czy wcześniej go przyjmowałaś?
Może to byc też zaburzona przemiana żelaza w organiżmie.Oprócz badan o ktorych pisałam wczesniej zrób jeszcze TIBC (jest to zdolność wiązania żelaza). Moim zdaniem z tym żelazem trzeba coś zrobić , i nie wolno tego lekceważyć ponieważ zbyt duże stężenie żelaza może uszkadzać wątrąbę.
dorotka6
Nowy użytkownik

PostWysłany: Sob Paź 07, 2006 8:28 am    Temat postu: re: za dużo zelaza! proszę o pomoc Odpowiedz z cytatem

Nie, Foliku wcześniej nie brałam, dlatego tak mnie to zaskoczyło .... Bo to chyba raczej zalecają przy niedoborze żelaza, tak? ...
Też nie mam zamiaru tego żelaza lekceważyć, ale po konsultacji z moim lekarzem rodzinnym właściwie nie dowiedziałam się nic konkretnego. Chyba na razie najważniejsze są badania.
Dziękuję za odp. i ewent proszę o dalsze wskazówki.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medyczne MediWeb.pl -> Badania medyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: