Domowe sposoby na dobry sen

Domowe sposoby na dobry sen

Istnieje wiele domowych sposobów na zaśnięcie. Przeprowadzone dotychczas badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie ich skuteczności. Szklanka ciepłego mleka i gorąca kąpiel to prawdopodobnie najbardziej popularne placebo działające na sen.

Efekt nasennego placebo dotyczy około 30-40% Polaków. Osoby wchodzące w skład tej grupy łatwiej zasypiają po zażyciu każdego środka, jeśli tylko podana jest informacja, że działa nasennie. W ich przypadku np. szklanka mleka przed snem staje się często rytuałem, bez którego nocny wypoczynek jest znacznie utrudniony. Czy jest to jednak jedyne wytłumaczenie? Co stoi za przekonaniem, że substancje zawarte w mleku przyśpieszają nadejście snu?

Naukowy związek mleka ze snem opiera się na tzw. serotoninowej koncepcji snu, która wiąże mechanizm zasypiania z aktywnością serotoniny a dokładnie z jej składnikiem - aminokwasem tryptofanu. Warto jednak podkreślić, że obiektywne badania nie wykazały dobroczynnego wpływy tej substancji na sen a teoria serotoninowa staje się obecnie coraz mniej popularna. - mówi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie

Czy zatem inne zabiegi dotąd uznawane za nasenne, jak gorąca kąpiel oraz wietrzenie sypialni przed snem również budzą kontrowersje?

Niektóre badania potwierdziły, że kąpiel w gorącej wodzie może ułatwiać zapadnięcie w głęboki sen. Jednak chodzi tu raczej o relaks jaki powoduje sama kąpiel, niż o wpływ wody, czy wysokiej temperatury na sen. Jednocześnie należy podkreślić, że kąpiel powinna być zażywana odpowiednio wcześnie, tak aby nie kłaść się rozgrzanym do łóżka. Natomiast nie ma dowodów na to, że świeże powietrze działa nasennie. Najlepszy sen przychodzi w umiarkowanie wilgotnych i chłodnych pomieszczeniach i tylko dlatego nawyk wietrzenia sypialni może okazać pomocny w zasypianiu. - mówi dr Michał Skalski

Jaka jest zatem domowa recepta na zdrowy sen? Najważniejsza jest przede wszystkim rutyna w wykonywaniu codziennych obowiązków, wstawanie i zasypianie o stałych porach, nawet podczas weekendu. Istotny jest codzienny relaks jak czytanie ulubionych książek, słuchanie kojącej muzyki. Warto również zadbać o zorganizowanie warunków sprzyjających zasypianiu: umiarkowanej temperatury, wilgotności, ciszy oraz wygody. Sypialnia powinna być enklawą spokoju, pomieszczeniem wyłączonym z codziennej pracy. Oprócz tego na jakość snu wpływ ma właściwa dieta, aktywność fizyczna, ograniczanie stosowania nikotyny, kofeiny oraz alkoholu.

Kampania edukacyjna na temat bezsenności "Dobrze śpij, aktywnie żyj" ma na celu zwiększenie wiedzy Polaków o wpływie zaburzeń snu na codzienne funkcjonowanie. Działania podejmowane w ramach kampanii mają charakter profilaktyczny, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności samodzielnego rozpoznawania bezsenności. Partnerem Kampanii jest polska firma farmaceutyczna Adamed.

Ocena artykułu

3.88
z 84 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(50)
3
 
(8)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.88 z 84 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty