Zespół Gilberta

Zespół Gilberta
Spis treści
  1. Przyczyny zespołu Gilberta
  2. Objawy zespołu Gilberta
  3. Zapobiegania zespołu Gilberta
  4. Rozpoznanie zespołu Gilberta
  5. Leczenie zespołu Gilberta
Zespół Gilberta inaczej nazywany okresową żółtaczką młodocianych jest łagodnym zaburzeniem przemiany materii, objawiające się nieznacznym podwyższeniem stężenia bilirubiny pośredniej we krwi. W przebiegu choroby nie występują poważne zaburzenia czynności wątroby jednak każda, nawet łagodna żółtaczka wymaga diagnostyki w celu wykluczenia innych poważnych schorzeń. Zespół Gilberta występuje u co 20 osoby, częściej u mężczyzn i zwykle objawia się w 2 lub 3 dekadzie życia. Zespół Gilberta zwykle wykrywa się przypadkowo, w wyniku kontrolnych badań laboratoryjnych. 

Zespół Gilberta ma przebieg łagodny, nie stanowi zagrożenia dla życia chorego.

Przyczyny zespołu Gilberta

Bilirubina jest związkiem powstającym w wyniku rozpadu krwinek czerwonych, który następnie jest sprzęgany w wątrobie przy udziale enzymu UDP-glukuronylotransferazy. W wyniku tego procesu powstaje bilirubiny bezpośrednia, która jest wydalana do przewodu pokarmowego. W przypadku zespołu Gilberta, występuje zmniejszona zawartość enzymu, przez co zwiększa się stężenie bilirubiny wolnej powodując typowe dla tej choroby żółte zabarwienie oczu, błon śluzowych i skóry.

Objawy zespołu Gilberta

Najczęściej występuje niewielkie zażółcenie oczu, a niekiedy i skóry, którego intensywność okresowo zwiększa się lub zmniejsza co zależy od stężenia bilirubiny w surowicy krwi. Charakterystyczne jest nasilanie się żółtaczki po dłuższym (np. trzydniowym) okresie głodowania.

Zapobiegania zespołu Gilberta

Nie istnieją żadne specjalne metody zapobiegania chorobie.

Rozpoznanie zespołu Gilberta

Chorobę rozpoznaje się na podstawie podwyższonego stężenia bilirubiny pośredniej do 5 mg% przy braku innych nieprawidłowości czynności wątroby.

Leczenie zespołu Gilberta

Zespół Gilberta nie wymaga leczenia. Ważne jest jednak przestrzeganie poniższych zaleceń.

Wzrost stężenia bilirubiny i nasilenie żółtaczki obserwuje się na skutek niejedzenia, po dużych wysiłkach fizycznych, w czasie gorączki, chorób zakaźnych oraz po nadużyciu alkoholu i zabiegach operacyjnych. Odradza się więc dłuższe okresy głodzenia się oraz spożywanie większych ilości alkoholu. Aktywność fizyczna poza wyczerpującymi wysiłkami nie powinna mieć wpływu na nasilenie objawów.

U osób z zespołem Gilberta wiele różnych leków, zwłaszcza przyjmowanych przez dłuższy czas, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, co również może objawiać się żółtaczką. Zalecane środki ostrożności nie różnią się w tym przypadku od ogólnie stosowanych.

Ocena artykułu

4.59
z 142 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(94)
4
 
(43)
3
 
(1)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.59 z 142 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty