Dializa otrzewnowa szansą na aktywne życie

Dializa otrzewnowa szansą na aktywne życie

 

Przewlekła choroba nerek brzmi jak wyrok. Jednak dzięki takim metodom leczenia nerkozastępczego, jak dializa otrzewnowa, poddanie się terapii nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z dotychczasowego trybu życia.

Kiedy nerki przestają pracować...

Kiedy nerki przestają pracować lub wykazują śladową funkcję, leczenie farmakologiczne staje się niewystarczające i konieczne jest rozpoczęcie leczenia nerkozastępczego.

Leczenie nerkozastępcze to przeszczep nerki lub dializoterapia:

  • dializa otrzewnowa
  • hemodializa.

Obecnie, w oparciu o przeprowadzone badania i na podstawie danych literaturowych uważa się, że dializa otrzewnowa jest preferowaną metodą leczenia nerkozastępczego
w przygotowaniu pacjenta do transplantacji nerki.

Na czym polega dializa otrzewnowa?
 
Dializa otrzewnowa to oczyszczanie organizmu z toksyn, nadmiaru wody i elektrolitów przez naturalną, półprzepuszczalną błonę wyściełającą jamę brzuszną, czyli tzw. błonę otrzewnową. Dializę rozpoczyna się od wpuszczenia poprzez cewnik otrzewnowy płynu dializacyjnego do jamy otrzewnej. Zabieg można przeprowadzać samemu w domu, w pracy, a nawet podczas urlopu. Wymianę płynów pacjent dostosowuje do indywidualnego planu dnia. Jeśli chory planuje podróż, płyny do wymiany mogą zostać dostarczone w wyznaczone przez niego miejsce.

Pacjenci, u których zdiagnozowano przewlekłą chorobę nerek obawiają się, że ze względu
na stan zdrowia nie będą mogli prowadzić normalnego trybu życia. Tymczasem dializa otrzewnowa daje choremu szansę prowadzenia leczenia w zaciszu własnego domu,
w pracy czy podczas urlopu, co niejednokrotnie wpływa na poprawę efektów terapii i jakości życia. – wyjaśnia prof. Magdalena Durlik z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii, ekspert kampanii „Dializa domowa – życie bez granic”.

Korzyści zdrowotne wynikające z poddawania się dializie otrzewnowej

Otrzewnowa forma dializoterapii zapewnia większą stabilność układu krążenia chorego,
w tym kontrolę ciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko zakażeń wirusami przenoszonymi
z krwią (wirusy zapalenia wątroby typu B i C, HIV), lepszy skład morfologiczny krwi, stąd mniejsze zapotrzebowanie na erytropoetynę. Chorzy dializowani otrzewnowo nie muszą też stosować aż tak rygorystycznej diety, jak w przypadku innych form leczenia nerkozastępczego – dodaje prof. Durlik.

Jak często pacjent musi spotykać się ze swoim lekarzem?

Pacjent dializowany otrzewnowo powinien zgłaszać się do swojego ośrodka raz na 6 tygodni. Podczas wizyt omawiany jest jego stan ogólny, dolegliwości, wyniki badań etc.

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest zalecanym elementem terapii dla osób dializowanych otrzewnowo. Pamiętaj jednak, by plan codziennych ćwiczeń ustalić ze swoim lekarzem.

Aktywność dozwolona:

  • nordic walking
  • chód sportowy 
  • jazda na rowerze (płaski teren, jazda w pozycji wyprostowanej)
  • badminton
  • kajakarstwo
  • jazda na nartach (płaski, łagodny stok)
  • bilard
  • tenis stołowy
  • rzutki
  • strzelectwo (najlepiej w pozycji stojącej)

Aktywność  niewskazana:

  • sporty walki
  • podnoszenie ciężarów
  • wspinaczka górska
  • pozostałe dyscypliny sportowe, które prowadzą do nadmiernego napięcia mięśni brzucha
Jedz smacznie i zdrowo

Włącz do swojej diety produkty bogate w węglowodany złożone (błonnik) i białko oraz,
w ograniczonych ilościach, tłuszcze roślinne. Unikaj produktów zawierających sól, fosforany i potas. Staraj się unikać smażenia, najwłaściwszym dla Ciebie sposobem przygotowywania potraw będzie gotowanie i duszenie.

 

Szacuje się, że na całym świecie ok. 600 mln ludzi cierpi z powodu przewlekłej choroby nerek, w tym 4 mln w Polsce. Wśród najczęstszych przyczyn tej choroby znajduje się cukrzyca oraz choroby związane z nadciśnieniem. W 2006 roku dializą otrzewnową
w Polsce leczono ogółem 1137 pacjentów (997 dorosłych i 141 dzieci). Zanotowano wówczas także 17% wzrost liczby pacjentów leczonych za pomocą dializy otrzewnowej w porównaniu
z rokiem 2005.

Ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz jakości życia osób dializowanych „Dializa domowa – życie bez granic” adresowana jest do osób rozpoczynających dializoterapię,
ich rodzin i opiekunów, a także do poszukujących wiedzy na temat możliwości aktywnego życia podczas leczenia. Założeniem kampanii jest przekonanie osób cierpiących
na przewlekłą chorobę nerek, że terapia nerkozastępcza nie musi oznaczać dla nich zmian uniemożliwiających aktywny styl życia i tym samym nie musi wykluczać z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.  Więcej na www.dializadomowa.pl.

Ocena artykułu

4.16
z 61 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(28)
4
 
(24)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.16 z 61 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty