Czym się różni szpital od centrum medycznego?

Czym się różni szpital od centrum medycznego?
Spis treści
  1. Podstawowe różnice
  2. Jedna podstawa prawna
  3. Czym są centra medyczne?

Kiedy jesteśmy chorzy, zdarzy się wypadek lub nagle dostaniemy udaru czy wylewu, natychmiast swoje pierwsze kroki kierujemy do szpitala i dzwonimy po karetkę pogotowia ratunkowego, pod numer 112 lub 999. Tymczasem podobne usługi można uzyskać w centrum medycznym, ale tylko wtedy, gdy jest się abonentem określonych pakietów medycznych. Czym różni się szpital od centrum medycznego?

Podstawowe różnice

Pojęć szpital i centrum medyczne nie powinniśmy używać zamiennie względem siebie, choć oczywiście mają one wiele cech wspólnych. Główna różnica tkwi jednak w tym, że szpital zapewnia całodobową pomoc i opiekę chorym, zaś klinika, czy centrum medyczne jest placówką, która oprócz leczenia kształci kadry medyczne i prowadzi badania. Poza tym, w centrach medycznych leczą się przede wszystkim ci pacjenci, którzy mają wykupione pakiety medyczne. Można dobrać ich konstrukcję do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów oraz dostosować ich cenę do możliwości finansowych.

Jedna podstawa prawna

Zarówno szpitale publiczne, jak i podobne placówki prywatne, centra medyczne i kliniki działają na podstawie tej samej ustawy z 2011 roku - ustawy o działalności leczniczej, która reguluje funkcjonowanie wszystkich podmiotów tego typu.

Szpital jest zakładem zamkniętej opieki zdrowotnej, który zapewnia stałą opiekę medyczną, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jest gotowy zawsze do przyjęcia i umieszczenia w nim chorego. Może wykonywać różne świadczenia polegające głównie na stawianiu diagnozy stanu pacjentów, ich leczeniu, rehabilitacji i pielęgnacji. Większość szpitali w Polsce działa na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale istnieją również szpitale prywatne.

Rodzaje leczenia szpitalnego określono w ustawie i nie mogą być wykonywane przez inne placówki medyczne. Tylko w szpitalach leczy się nowotwory, przeprowadza chemioterapię czy realizuje świadczenia na oddziałach intensywnej terapii medycznej.

Czym są centra medyczne?

Z kolei centrum medyczne jest przychodnią, w której pacjenci mogą korzystać ze wszelkich świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej, o ile nie są one zarezerwowane wyłącznie dla szpitali. Są tu świadczone usługi lecznicze, opiekuńcze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, psychiatryczne, stomatologiczne i inne. Centrum może wykonywać ponadto świadczenia ambulatoryjne, przy których nie jest wymagany pobyt w placówce przez całą dobę. Między innymi zalicza się do nich badania diagnostyczne, czy porady specjalistyczne, po których pacjent może pójść do domu nawet po kilku godzinach, od chwili zjawienia się w centrum medycznym.

Takie centra w Polsce prowadzi wiele podmiotów, które oferują swoim pacjentom indywidualną opiekę. W skład pakietów medycznych w centrach Falck.pl wchodzi indywidualna opieka medyczna, czyli doświadczenie i wiedza lekarzy specjalistów, pełna diagnostyka, wizyty domowe, stomatologia, rehabilitacja i pogotowie medyczne. Za stosunkowo niską cenę w ramach wybranego pakietu medycznego można uzyskać ułatwiony, szybki dostęp m.in. do specjalistów lekarzy, do których w szpitalach i przychodniach publicznych na NFZ zapisuje się na kilka miesięcy wcześniej przed planowaną wizytą.

 

Ocena artykułu

3.89
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.89 z 9 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty