Czy ataki migreny zwiększają ryzyko udaru mózgu?

Czy ataki migreny zwiększają  ryzyko udaru mózgu?
Udar mózgu ma w 80% przypadków charakter niedokrwienny. Zagraża on najczęściej osobom w starszym wieku, u których jedna z tętnic mózgowych jest zamykana przez zator lub narastające zmiany miażdżycowe. Izraelscy badacze postanowili sprawdzić, jaki jest związek udarów z występowaniem ataków migreny, która również ma podłoże naczyniowe (sądzi się, że jedną z przyczyn choroby jest przemijający skurcz naczyń mózgowych).

Pomysł lekarzy z Tel Awiwu zrodził się po zauważeniu, że spośród osób młodych, które przeszły udar mózgu, bardzo znaczny odsetek cierpiał wcześniej na ataki bólu o charakterze migrenowym. Lekarze przebadali 300 osób: 100 chorych powyżej 60. roku życia hospitalizowanych z powodu udaru, 100 leczonych z powodu choroby wieńcowej (której najczęstszą przyczyną również jest miażdżyca) oraz 100 osób nieleczonych z powodu następstw miażdżycy.

Okazało się, że zarówno częstość bólów głowy w przeszłości, jak i zgłaszanych podczas hospitalizacji, nie różniła się statystycznie znamiennie w obrębie żadnej z tych grup. Badacze wnioskują więc, że napady migreny nie zagrażają wystąpieniem udaru w starszym wieku. Podobnie ogólna częstość wszystkich bólów głowy (również niemigrenowych) nie wpływała na ryzyko udaru.

Ocena artykułu

3.82
z 34 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(20)
3
 
(3)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.82 z 34 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty