Ciąża - przewodnik dla mężczyzn

Ciąża - przewodnik dla mężczyzn
Spis treści
  1. Pierwszy trymestr ciąży
  2. Drugi trymestr ciąży
  3. Trzeci trymestr ciąży
Narodziny dziecka stanowią wielkie przeżycie emocjonalne dla rodziców. Niosą ze sobą szereg poważnych zmian w życiu rodziny. Jeżeli zastanawiasz się jak Ty i Twoja żona sprostacie temu wyzwaniu, powinniście wiedzieć, że nie jesteście w tym osamotnieni. Wasze niepokoje podzielają wszystkie pary oczekujące dziecka. 

Pierwszy trymestr ciąży

Zmiany hormonalne
Twoja żona przez pierwsze miesiące ciąży może nie odczuwać żadnych dolegliwości, może jednak potrzebować w tym okresie więcej snu. W jej organiźmie pod wpływem hormonów dokonuje się w tym okresie wiele zmian. Ty jako przyszły ojciec powinieneś pamiętać, że zmiany hormonalne są jedynie tymczasowe i nie powodują trwałych zmian w sferze emocjonalnej. Poranne nudności to jedne z częstszych dolegliwości ciężarnych kobiet w pierwszym trymetrze ciąży. U większości jednak ustępują po pierwszych dwu lub trzech miesiącach. Nazwa "poranne mdłości" w istocie nie jest adekwatna, ponieważ niektóre kobiety odczuwają te dolegliwości przez całą dobę, nasilają się pod wpływem pewnych zapachów czy zjedzonych pokarmów. Z reguły dolegliwości te nie są na tyle nasilone aby zagrażały prawidłowemu rozwojowi płodu.
Niektórzy mężowie towarzysząc żonie w trudnych chwilach, sami obserwują podobne dolegliwości u siebie.

Co możesz zrobić?

Dla swojej żony:

  • Pomóc jej ustalić "bezpieczną" dietę. Konsultujcie Wasze decyzje z lekarzem. Zdaniem niektórych kobiet mdłości łagodzą sucharki, napoje z dodatkiem imbiru, lemoniada.
  • Udzielaj wsparcia swojej żonie. Możesz sięgnąć po odpowiednie książki lub udać się po poradę do lekarza by lepiej przygotować się do tej roli.
Dla siebie:
  • Uprawiaj sport- wprowadź do swojego harmonogramu ćwiczenia fizyczne.
  • Rozmawiaj ze swoim przyjacielem, najlepiej z takim, który jest młodym tatą. Uświadomisz sobie dzięki temu, że Twoje obawy i niepokoje są podzielane przez innych ojców.

Drugi trymestr ciąży

Seks
Nigdy wcześniej pewnie nie zastanawialiście się nad seksem tak często jak to ma miejsce w czasie ciąży. W tym okresie zachodzą wyraźne zmiany sylwetki Twojej żony. Zaobserwujesz wtedy szybki wzrost masy jej ciała. Niektórzy mężczyźni obserwują u swoich żon pewne zmiany w zakresie potrzeb seksualnych. Każda kobieta specyficznie reaguje na zmiany zachodzące w jej organiźmie. Część kobiet zauważa spadek zainteresowania seksem na początku ciąży. Zainteresowanie seksem wzrasta zazwyczaj w drugim trymestrze. W trzecim trymestrze z kolei znowu libido ulega obniżeniu. Powodów spadku libido w trzecim trymestrze jest kilka: rosnący brzuch powoduje niewygodę przy współżyciu, kobieta oczekująca porodu ma głowę "zaprzątniętą" myślami o dziecku. Trudniej więc w takiej sytuacji wzbudzić większe zainteresowanie seksem. Ponadto część par odczuwa strach przed zbliżeniami w obawie przed uszkodzeniem rozwijającego się płodu. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć: seks w prawidłowo rozwijające się ciąży o małym ryzyku nie jest niebezpieczny dla matki, ani dla płodu.

Według wielu specjalistów wiele kobiet przed ciążą nie odczuwa przyjemności z seksu traktując go jako małżeńską powinność. Po zajściu w ciążę wiele z tych kobiet zaczyna odczuwać dużą satysfakcję w czasie zbliżeń. Każda para indywidualnie decyduje o formie i częstości zbliżeń. Staraj się rozmawiać o tym z żoną kiedy obydwoje jesteście zrelaksowani. Unikaj "czytania w jej myślach". Rozmawiaj z żoną na temat zmian jakie zachodzą w tym okresie. W przypadku wielu par może się okazać, że w okresie ciąży seks jest o wiele przyjemniejszy.

Trzeci trymestr ciąży

Przygotowanie do porodu
Ostatnie tygodnie przed porodem mogą wydać się nieskończenie długie a niepokój spowodowany oczekiwaniem na dziecko nieustannie wzrasta. Żona może doświadczać w tym okresie różnych dolegliwości takich jak: nasilone bóle kręgosłupa oraz uczucie ociężałości, zgaga, niestrawność, skurcze mięśni nóg, zmęczenie, bezsenność, trudności w poruszaniu się i niezgrabne ruchy. Ostatnie tygodnie są szczególnie emocjonujące, wzrasta podniecenie, niepokój, lęk. Niektóre kobiety stają się bardziej drażliwe i nadpobudliwe. Wzrasta dyskomfort spowodowany masą w pełni ukształtowanego już dziecka.

Ostatnie minuty
Kobiety oczekujące na poród odczuwają niepokój związany ze zdrowiem dziecka. Ponadto obawiają się własnych reakcji na wiadomość o nieprawidłowościach występujących u dziecka. Przyszłe matki doświadczają również obaw natury finansowej- czy sprostają obciążeniom związanym z macierzyństwem.

Co możesz zrobić

Dla swojej żony:

  • Pomóż żonie spakować niezbędne przybory na czas pobytu w szpitalu. Pamiętaj o przedmiotach, które odwrócą jej uwagę i pozwolą zapomnieć o niepokojach- mogą to być guma do żucia, magazyny, książki, etc. Pamiętaj o spakowaniu przyborów osobistego użytku oraz ubranka dla dziecka.
Dla siebie:
  • Czytając odpowiednią literaturę przygotuj się jak najlepiej na moment narodzin dziecka.

Ocena artykułu

4.11
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(24)
4
 
(22)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 55 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty