Bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy
Roślina: Menyanthes trifoliata -Bobrek trójlistkowy

Rodzina: Menyanthaceae

Opis surowca: Surowcem są liście zebrane w okresie tworzenia kwiatostanów lub na początku kwitnienia, o wskaźniku goryczy nie mniejszym niż 300.

Związki czynne: Zawiera glikozydy irydoidowe i sekoirydoidowe: loganinę, foliamentynę, mentafolin, swerozyd. Ponadto garbniki 7% i kwasy fenolowe.

Działanie: Amarum, stomachicum, tonicum. Surowiec ten zalicza się do surowców szczerogorzkich - amara pura. Substancje goryczowe w nim zawarte podrażniają receptory smaku i z udziałem OUN-u pobudzają czynność wydzielniczą gruczołów ślinowych oraz żołądka. Zaobserwowano, że środki goryczowe działają silniej u ludzi chorych, u których procesy trawienia nie przebiegają w pełni prawidłowo. Substancje goryczowe działają na żołądek również w sposób pośredni, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych śluzówki żołądka i pobudzenie jego perystaltyki. Liściom bobrka przypisuje się również wpływ na ogólną przemianę materii, co związane jest ze znaczną zawartością jodu. Posiadają także słabe działanie uspokajające. Surowiec jest z reguły stosowany w mieszankach ziołowych.

Wskazania: Dolegliwości trawienne spowodowane brakiem łaknienia, zanikowy nieżyty żołądka

Stanowiska: Roślina występuje w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W Polsce występuje na bagnach i podmokłych łąkach. Ze względu na zniszczenie tych naturalnych siedlisk bobrek stał się dzisiaj rośliną rzadko spotykaną. Surowiec pochodzi ze stanowisk naturalnych.

Wygląd zewnętrzny: Liść jest ogonkowy, złożony z trzech listków. Są one eliptyczne, krótkoogonkowe lub siedzące. Ich blaszka liściowa jest matowa, całobrzega lub lekko karbowana. Smak bardzo gorzki (gorycz 300). Zapach mentolowy (słaby).

Ocena artykułu

3.64
z 25 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(4)
4
 
(13)
3
 
(4)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.64 z 25 głosów

68%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty